BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Agora zamyka drukarnie, zwalnia pracowników... i daje podwyżki zarządowi

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

NSZZ Solidarność Agora S.A. apeluje o zablokowanie podwyżek członków rady nadzorczej uważając je za "niemoralne". W tym samym czasie zarząd postanowił zamknąć dwie drukarnie i pozbawić pracy ponad 150 pracowników. Czy notowania Agory przez to spadną?

153 pracowników do zwolnienia, podwyżki o 1/3 pensji dla zarządu

Pomimo ciągłych tłumaczeń zarządu o braku pieniędzy i konieczności wprowadzenia oszczędności, Agora S.A. w swoim zarządzeniu poinformowała o podniesieniu wynagrodzeń członków rady nadzorczej aż o ⅓. Od 1 lipca miesięczne wynagrodzenie przewodniczącego rady nadzorczej ma wzrosnąć z 9 tys. zł do 12 tys. zł, zaś członek rady nadzorczej dostanie 2 tys. złotych podwyżki, czyli pensję rzędu 8 tys. złotych. O odrzucenie przez akcjonariuszy uchwały dotyczącej podwyżek apeluje Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" w Agora S.A. i Inforadio Sp. z o.o. Zdaniem związkowców w obecnej sytuacji takie podwyżki są “niemoralne”.

Podwyżki pracowników wysokich szczebli odbywają się podczas zbiorowych zwolnień szeregowych etatowców. Spółka zarządziła zamknięcie dwóch drukarni w Tychach i Pile, co pociągnie za sobą zwolnienie większości pracowników z segmentu druku.

- W spółce trwa jeszcze zwolnienie zbiorowe, w wyniku którego pracę straci przeszło 150 osób - naszych przyjaciół, kolegów, także działaczy związkowych. Nasza komisja działa niespełna 8 lat, negocjowaliśmy warunki 5 zwolnień zbiorowych, co daje średnią na półtora roku. Ci, którzy zachowali pracę, musieli się godzić na cięcia wynagrodzeń i honorariów, nieodpłatne przejmowanie dodatkowych obowiązków po zwolnionych, ogólne pogarszanie warunków pracy, na każdym kroku słysząc, że spółka nie ma pieniędzy - informuje komisja na swoim profilu na Facebooku.

O uszczuplaniu grona pracowników Agory słyszymy już od połowy 2018 roku. W listopadzie ubiegłego roku spółka podjęła decyzję dotyczącą rezygnacji z wydawców regionalnych.

- To kolejny etap dopasowywania struktury organizacyjnej „Gazety Wyborczej” do strategii rozwoju cyfrowego i zmiany modelu biznesowego - zdradziła w rozmowie z wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzecznik prasowa Agory.

Agora notowania - czy spadną?

Jak donosi fxmag.pl, w czwartym kwartale 2018 r. przychody spółki Agora sięgnęły 346,1 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 14,7 mln wobec 74,2 mln zł straty rok w 2017 r. Zysk netto za ten kwartał wyniósł 0,3 mln zł. Analogiczny kwartał 2017 r. wykazał za to 73,5 mln zł straty netto. Najnowsze wyniki to bez wątpienia istotna poprawa, jednak nie tak duża jak oczekiwano. To właśnie może być powodem masowych zwolnień i centralizacji systemu biznesowego.

Agora notowana jest na warszawskiej giełdzie. Akcjonariusze powinny na bieżąco śledzić wyniki spółki. Jej notowania w ciągu pierwszych godzin dzisiejszej sesji na GPW utrzymywały się na niewielkim minusie – ok. 0,5%.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >