BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Agora zamyka drukarnie, zwalnia pracowników... i daje podwyżki zarządowi

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

NSZZ Solidarność Agora S.A. apeluje o zablokowanie podwyżek członków rady nadzorczej uważając je za "niemoralne". W tym samym czasie zarząd postanowił zamknąć dwie drukarnie i pozbawić pracy ponad 150 pracowników. Czy notowania Agory przez to spadną?

153 pracowników do zwolnienia, podwyżki o 1/3 pensji dla zarządu

Pomimo ciągłych tłumaczeń zarządu o braku pieniędzy i konieczności wprowadzenia oszczędności, Agora S.A. w swoim zarządzeniu poinformowała o podniesieniu wynagrodzeń członków rady nadzorczej aż o ⅓. Od 1 lipca miesięczne wynagrodzenie przewodniczącego rady nadzorczej ma wzrosnąć z 9 tys. zł do 12 tys. zł, zaś członek rady nadzorczej dostanie 2 tys. złotych podwyżki, czyli pensję rzędu 8 tys. złotych. O odrzucenie przez akcjonariuszy uchwały dotyczącej podwyżek apeluje Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" w Agora S.A. i Inforadio Sp. z o.o. Zdaniem związkowców w obecnej sytuacji takie podwyżki są “niemoralne”.

Podwyżki pracowników wysokich szczebli odbywają się podczas zbiorowych zwolnień szeregowych etatowców. Spółka zarządziła zamknięcie dwóch drukarni w Tychach i Pile, co pociągnie za sobą zwolnienie większości pracowników z segmentu druku.

- W spółce trwa jeszcze zwolnienie zbiorowe, w wyniku którego pracę straci przeszło 150 osób - naszych przyjaciół, kolegów, także działaczy związkowych. Nasza komisja działa niespełna 8 lat, negocjowaliśmy warunki 5 zwolnień zbiorowych, co daje średnią na półtora roku. Ci, którzy zachowali pracę, musieli się godzić na cięcia wynagrodzeń i honorariów, nieodpłatne przejmowanie dodatkowych obowiązków po zwolnionych, ogólne pogarszanie warunków pracy, na każdym kroku słysząc, że spółka nie ma pieniędzy - informuje komisja na swoim profilu na Facebooku.

O uszczuplaniu grona pracowników Agory słyszymy już od połowy 2018 roku. W listopadzie ubiegłego roku spółka podjęła decyzję dotyczącą rezygnacji z wydawców regionalnych.

- To kolejny etap dopasowywania struktury organizacyjnej „Gazety Wyborczej” do strategii rozwoju cyfrowego i zmiany modelu biznesowego - zdradziła w rozmowie z wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzecznik prasowa Agory.

Agora notowania - czy spadną?

Jak donosi fxmag.pl, w czwartym kwartale 2018 r. przychody spółki Agora sięgnęły 346,1 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 14,7 mln wobec 74,2 mln zł straty rok w 2017 r. Zysk netto za ten kwartał wyniósł 0,3 mln zł. Analogiczny kwartał 2017 r. wykazał za to 73,5 mln zł straty netto. Najnowsze wyniki to bez wątpienia istotna poprawa, jednak nie tak duża jak oczekiwano. To właśnie może być powodem masowych zwolnień i centralizacji systemu biznesowego.

Agora notowana jest na warszawskiej giełdzie. Akcjonariusze powinny na bieżąco śledzić wyniki spółki. Jej notowania w ciągu pierwszych godzin dzisiejszej sesji na GPW utrzymywały się na niewielkim minusie – ok. 0,5%.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >