fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Domowy pilot do telewizora na tle pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 18 Października 2020

79 proc. Polaków żąda zniesienia kontrowersyjnej opłaty. A Ty?

Opłata za abonament RTV w Polsce budzi ogromne kontrowersje i jednogłośny sprzeciw społeczeństwa. Z ostatniego sondażu wynika, że 88 proc. Polaków chce zniesienia abonamentu RTV, jednakże rządzący pozostają nieugięci i dzielnie ścigają nieregulujących opłat w tym zakresie. Czy faktycznie abonament powinien zostać zniesiony? A może powinno zostać tak, jak jest? Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie?

Opłata za abonament RTV do likwidacji

Opłata za abonament RTV budzi ogromne kontrowersje w społeczeństwie i jednocześnie jednoczy Polaków. Rząd Zjednoczonej Prawicy uważa, że ściganie biednych emerytów za to, że kilkadziesiąt lat temu nie wyrejestrowali odbiornika telewizyjnego czy radiowego to wina Donalda Tuska. Ówczesny premier z ramienia Platformy Obywatelskiej otwarcie podkreślał, że nie będzie ścigał Polaków za nieuiszczanie opłaty abonamentowej. Tego samego nie można powiedzieć o rządzie PiS, dla którego są to kolejne wpływy do budżetu.

Opłata za abonament dosięgnęła także polityków najwyższego szczebla. Niedawno na swoich mediach społecznościowych były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski pokazał wezwanie do zapłaty abonamentu RTV i oświadczył, że nie ma zamiaru tego uiszczać.

- Obecna władza wprowadziła filozofię, że prawa przestrzegamy w zależności od tego, co mówi nam własne sumienie. Lekarz może nie wykonać zabiegu, bo na to nie pozwala sumienie. Mnie sumienie nie pozwala na finansowanie tej szczujni, tego tsunami kłamstw, które wylewa się z telewizji kiedyś-publicznej, stwierdził w programie Newsroom w Wirtualnej Polsce. Jak się okazuje, opłata za abonament niesie ze sobą spore koszty.

Abonament jednoczy Polaków

Abonament RTV kosztuje niemałe pieniądze. Obecnie 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zaledwie 6,6 mln z nich ma zarejestrowany odbiornik telewizyjny. Tylko w 2019 r. z opłat z tytułu abonamentu TVP uzyskała, aż 331 mln zł, natomiast dwa lata temu ponad 386 mln zł, podaje portal money.pl. Ponadto, do tego należy doliczyć przyznaną TVP rekompensatę w wysokości ponad 1 mld zł. Nic dziwnego, że Polacy są przeciwni ściągalności abonamentu.

Opłata za abonament RTV zdaniem 79 proc. Polaków powinien zostać zniesiony. Zaledwie 7 proc. opowiada się za podtrzymaniem opłaty, natomiast 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Okazuje się, że abonament jednoczy Polaków także w kwestii preferencji wyborczych.

Wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, aż 79 proc. z nich opowiada się za zniesieniem opłaty, natomiast wyborcy Koalicji Wyborczej popierają likwidację abonamentu w 94 proc. Wygląda na to, że mimo dużej polaryzacji społeczeństwa, istnieje coś, co potrafi zjednoczyć Polaków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News