Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Bon turystyczny również dla emerytów? Czy seniorzy też powinni dostać swoje 500 plus na wakacje?
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.07.2020 02:00

Bon turystyczny również dla emerytów? Czy seniorzy też powinni dostać swoje 500 plus na wakacje?

Senat proponuje 500 plus na wakacje dla seniorów, Sejm najprawdopodobniej odrzuci ten pomysł
Pixinio/Bicanski

500 plus na wakacje dla seniorów. Dobry pomysł?

Propozycja 500 plus na wakacje dla seniorów pojawiła się w tym tygodniu w trakcie prac Senatu nad ustawą dotyczącą bonu turystycznego. Przypomnijmy, że bon w obecnym kształcie to pomysł prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on przyznanie świadczenia w formie bonu o wartości 500 zł dla osób mających przynajmniej jedno dziecko. W praktyce oznacza to, że z bonu skorzystają rodziny pobierające już świadczenie 500 plus. Różnica jest jednak taka, że beneficjenci programu nie otrzymają żywej gotówki, gdyż bon będzie w formie elektronicznej. Za pomocą bonu będzie można sfinansować m.in. nocleg, wycieczkę, bądź obóz czy kolonie dla dzieci. 

Z wyliczeń rządzących wynika, że bon turystyczny trafi do ok. 6,5 mln dzieci. Senat, który w tym tygodniu pracował nad ustawą (dwa tygodnie temu została ona przyjęta przez Sejm) zaproponował poprawki, mówiące o rozszerzeniu programu na emerytów i rencistów, gdyż jak podkreślali zwolennicy tego pomysłu, wielu seniorów często nie stać na sfinansowanie wakacyjnego odpoczynku.

Czy oznacza to, że emeryci mogą liczyć na bon turystyczny? Wszystko wskazuje na to, że nie. Przypomnijmy, że w Senacie obecnej kadencji nieznaczną większością dysponuje opozycja, w związku z czym może zmieniać ustawy przyjęte przez Sejm na swoją modłę. Tyle, że owe ustawy wracają potem do izby niższej parlamentu i na ogół uchwalane są w takim kształcie w jakim z Sejmu wyszły

PiS nie chce bonu dla seniorów

Czy tak będzie również tym razem? Najprawdopodobniej tak, ponieważ politycy PiS dość chłodno przyjęli propozycję Senatu w tej sprawie. Senatorka Maria Koc - jak podaje Interia.pl - podkreśla, że budżetu państwa nie stać na objęcie wszystkich Polaków świadczeniem, a dochody emerytów nie zostały ograniczone przez koronawirusa, tak jak to się stało w przypadku wielu rodziców. Wygląda więc na to, że Sejm odrzuci propozycję senatorów dotyczącą przyznania 500 plus na wakacje dla seniorów. 

Czy państwa zdaniem seniorzy powinni być beneficjentami bonu turystycznego? To prawda, że ich dochody nie ucierpiały w ostatnim czasie jak zarobki wielu rodziców, ale z pewnością nie brakuje emerytów znajdujących się w znacznie gorszej sytuacji finansowej niż rodziny. Czy też może program powinien pozostać w takiej postaci jak proponują rządzący?