BiznesINFO.pl > Twój portfel > 500 plus tylko dla pracujących rodziców. Zgadzasz się z pomysłem?
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:01

500 plus tylko dla pracujących rodziców. Zgadzasz się z pomysłem?

500 plus dla pracujących rodziców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus w innej odsłonie

500 plus to sztandarowy element polityki społecznej PiS. Na potrzebę modyfikacji warunków przyznawania świadczenia zwróciła uwagę Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej w programie „Polityka na Ostro” na antenie Polsat News. Posłanka zaproponowała, aby 500 plus było wypłacane tym rodzinom, w których co najmniej jeden z rodziców pracuje.

„Nikomu nie będziemy niczego zabierali, będziemy robili tak, żeby ten program był bardziej sprawiedliwy, czyli na przykład, będziemy go wiązali z pracą” – oznajmiła Augustyn, która w 2015 r. pełniła funkcję wiceministra w resorcie edukacji narodowej.

Coraz mniej kobiet jest aktywnych zawodowo

Wśród argumentów przemawiających za zmianą formuły 500 plus znalazł się postulat zachęcenia Polaków do podejmowania pracy. „Nie może być tak, że dwoje rodziców nie pracuje i dostają pieniądze. Dobrze byłoby, żeby chociaż jedno z rodziców pracowało” – oceniła posłanka.

Zachęta miałaby być skierowana przede wszystkim do kobiet, których aktywność zawodowa zdecydowanie spadła – według danych GUS w pierwszym półroczu 2019 r. więcej było bezrobotnych kobiet niż mężczyzn.

Portal wielopolska.pl podaje, że wiele kobiet, które mają odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie, preferuje pozostanie w domu ze względu na możliwość pobierania 500 plus. Wobec rozszerzenia wypłat na każde dziecko motywacje do podejmowania pracy spadły jeszcze bardziej. Uniemożliwienie pobierania świadczenia niektórym rodzinom miałoby, zdaniem polityków opozycji, zmobilizować kobiety do bardziej intensywnego rozglądania się za pracą.