PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty i monety, portmonetka
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 6 Listopada 2020

Kluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeń

500 plus dla seniorów zostanie utrzymane mimo waloryzacji, która mogłaby na to znacząco wpłynąć. Rząd chce wprowadzić takie zmiany, aby osoby niesamodzielne nadal mogły pobierać swoje 500 plus.

500 plus dla seniorów utrzymane

500 plus kojarzone jest przede wszystkim z dziećmi oraz rodzinami, jednakże nic bardziej mylnego, bowiem seniorzy także mają swój odpowiednik tego świadczenia. Seniorskie 500 plus dla seniora w rzeczywistości może wynieść nawet 1500 zł.

O najwyższą kwotę świadczenia starać mogą się seniorzy pobierający zaledwie 1100 zł dochodu miesięcznie, w innych przypadkach 500 plus dla seniora będzie pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". 500 plus dla seniora przysługuje tylko niezdolnym do samodzielnej egzystencji i pobierającym zasiłek pielęgnacyjny.

Bardzo ważnym jest fakt, że 500 plus nie jest wypłacane, jeśli przyznawana emerytura lub renta przekracza 1700 zł brutto, czyli ok. 1433 zł na rękę. Fakt słusznie zauważył, że kryterium dochodowe i przyszłoroczna waloryzacja mogą skutecznie pozbawić seniorów dodatkowych pieniędzy.

Przypomnijmy, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 3,84 proc., natomiast z rządowych prognoz wynika, że może to być nawet 4,16 proc. Najniższe świadczenia emerytalne wzrosną o ok. 50 zł, dlatego Fakt już wcześniej alarmował, że jeśli kryterium dochodowe nie zostanie podniesione, to emeryci zostaną pozbawieni 500 plus.

Z wyliczeń dziennika wynika, że obecnie osoba dostająca 1025 zł świadczenia emerytalnego otrzymuje 500 zł zasiłku. W przypadku podwyżki otrzymywałaby już tylko 450 zł. Dla seniora ta różnica może być mocno odczuwalna.

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

500 plus niezagrożone

500 plus dla seniora dzięki Faktowej interwencji znalazło się wokół zainteresowań rządu. "W projekcie ustawy, jakim wkrótce zajmie się rząd założono, że skoro najniższa emerytura i renta wzrośnie o 50 zł brutto, o tyle samo podniesione zostanie kryterium dochodowe przy 500 plus dla osób niesamodzielnych", informuje gazeta.

Oznacza to, że od marca 2021 r. żaden z seniorów nie zostanie pokrzywdzony przez waloryzację świadczeń, a kryterium dochodowe podniesiono do 1750 zł brutto. Jednakże jak się okazuje, to wcale nie oznacza końca zmian.

Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy znoszący kryterium dochodowe dla seniorów niesamodzielnych. Jakich argumentów użyła największa partia opozycyjna w Sejmie?

"Zniesienie kryterium dochodowego, obowiązującego obecnie przy świadczeniu uzupełniającym w wysokości 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami, jest koniecznością wynikającą z szeroko rozumianej sprawiedliwości społecznej", napisano. KO przytoczyła także przykład dzieci z niepełnosprawnościami. W ich przypadku kryterium dochodowe nie obowiązuje.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News