Od dziś można składać nowe wnioski o 500 plus
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 1 Lutego 2021

Nowy nabór wniosków na 500 plus już wystartował

Dziś ważny dzień dla osób korzystających z programu „Rodzina 500 plus”. Od 1 lutego można bowiem składać wnioski drogą elektroniczną o przyznawanie świadczenia w ramach nowego okresu rozliczeniowego. Osoby chcące złożyć wniosek drogą tradycyjną będą musiały jeszcze trochę poczekać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od dziś można składać wnioski o 500 plus drogą elektroniczną
  • Kiedy będzie można składać wnioski drogą tradycyjną
  • Ile dzieci korzysta z programu

500 plus – już można składać wnioski

Na ten dzień czekały miliony Polaków korzystający z programu „Rodzina 500 plus”. Od 1 lutego, czyli od dziś można składać nowe wnioski o przyznanie świadczenia. Złożenie nowego wniosku o 500 plus jest konieczne w związku z tym, że w tym roku zmienia się okres rozliczeniowy świadczenia na okres od 1 czerwca br. do 1 maja 2022 roku.

Od dziś wnioski o przyznanie 500 plus można składać drogą elektroniczną. Osoby, które będą chciały złożyć wniosek drogą tradycyjną będą mogły uczynić to od 1 kwietnia br.

Wnioski online można składać za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia, czy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Z kolei tradycyjne wnioski można składać np. w urzędzie miasta bądź gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń.

By nie stracić środków przyznawanych w ramach programu „Rodzina 500 plus”, jak przypomina Bankier.pl najpóźniej należy złożyć wniosek do 30 czerwca br. Formularz przesłany do tej daty zapewnia ciągłość otrzymywania świadczenia. Jeśli ktoś się spóźni i wypełni wniosek np. 1 lipca, wówczas nie otrzyma pieniędzy za czerwiec. Wypełniając z kolei wniosek po 1 sierpnia, trzeba liczyć się z utratą środków za czerwiec i lipiec.

Wypełniając wniosek o przyznanie 500 plus do końca kwietnia br., rodzice mają gwarancję otrzymania wypłaty środków do końca czerwca br. Jeżeli uczynią to w maju, wówczas pieniądze wpłyną na konto do końca lipca, a jeżeli w czerwcu to wypłaty należy spodziewać się do końca sierpnia. Z kolei wnioski złożone między 1 a 31 lipcem oznaczają wypłatę 500 plus do końca września.

Im szybciej zatem zostaną złożone wnioski o 500 plus, tym szybciej można spodziewać się pieniędzy przyznawanych w ramach programu.

Za chwilę 5 lat 500 plus

1 kwietnia tego roku minie 5 lat od wejścia w życie programu „Rodzina 500 plus”. Przypomnijmy, że 500 plus było sztandarową propozycją wyborczą Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy w podwójnej – jak się okazało wygranej - kampanii wyborczej w 2015 roku. Założenie programu było proste – rodziny z co najmniej dwójką dzieci otrzymują 500 zł na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 lat. W lipcu 2019 roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że miesięcznie środki przyznawane w ramach programu "Rodzina 500 plus" otrzymuje 6,6 mln dzieci. Dotychczas na realizację programu przeznaczono ponad 130 mld zł.

W tym roku na wypłatę 500 plus rząd przeznaczył ponad 40 mld zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News