Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważny apel minister, chodzi o wypłaty 500 plus. Mogą się odbyć w innym terminie
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 19.12.2020 01:00

Ważny apel minister, chodzi o wypłaty 500 plus. Mogą się odbyć w innym terminie

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.10.2020. n/z Banknot 500 zl i znak plusa.
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu w sprawie 500 plus interweniował Rzecznik Praw Dziecka,

  • Co w swoim apelu zawarła minister Marlena Maląg,

  • Ile pieniędzy program pochłonął od początku funkcjonowania.

500 plus z opóźnieniem u beneficjentów

500 plus to fundamentalny program socjalny oferowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Początkowo 500 plus miało zachęcić Polaków do zakładania i powiększania rodzin, jednakże finalnie doprowadziło do wyprowadzania biednych rodzin z ubóstwa. 

500 plus budzi także skrajne emocje w społeczeństwie. Jedni bowiem uważają - nawet politycy - że jest to program rozdawnictwa, a pieniądze nie są przekazywane na potrzeby dzieci, a ich opiekunów. Z kolei druga grupa jest przekonana o tym, że 500 plus pomaga rodzinom i daje im szansę na normalne życie.

O tym, że świadczenie 500 plus jest wypłacane uprawnionym rodzinom z opóźnieniem informował Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak w specjalnym piśmie do szefowej resortu rodziny. 

- Boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin, pozbawiając dzieci możliwości korzystania z należnych im i gwarantowanych przez prawo świadczeń pomocowych ze strony naszego państwa. W skrajnych przypadkach narusza to prawo tych małoletnich do dorastania w godnych warunkach socjalnych - napisał w piśmie do minister Maląg Rzecznik Praw Dziecka.

500 plus przedmiotem apelu minister

Minister Maląg postanowiła zaapelować do samorządów w tej sprawie i poprosiła o wypłatę świadczeń przed Bożym Narodzeniem. Co więcej, zaapelowała o to, aby wypłaty dotyczyła nie tylko 500 plus, ale także świadczeń z funduszu alimentacyjnego czy świadczenia rodzinne.

- Szczególnie wyraźnie widać to w czasie pandemii. Dlatego zwróciłam się do gmin o sprawną wypłatę tych świadczeń jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia - zaapelowała minister Maląg cytowana przez TVP. 

Rządzący zapewniają, że potrzebne pieniądze na wypłatę świadczeń 500 plus zostały zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku ma być to 41 mld zł.

- Jestem przekonana, że wszystkim nam zależy, by polskie rodziny mogły przeżywać ten wyjątkowy czas godnie i spokojnie. Dlatego serdecznie proszę o życzliwość i podjęcie działań umożliwiających w Państwa miastach i gminach wypłacenie świadczeń jak najszybciej – tak, aby przed świętami Bożego Narodzenia mogły trafić do rodzin - powiedziała szefowa resortu.

Od samego początku funkcjonowania z programu skorzystało 6,5 mln dzieci. Portal gazeta.pl szacuje, że łącznie 500 plus pochłonęło dotąd 130 mld zł.