BiznesINFO.pl
300 plus

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Tysiące rodziców obok 500 plus, może dostać także 300 plus. Jest jednak pewien mały haczyk

9 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rodzice dzieci pobierających naukę w szkołach podstawowy i ponadpodstawowych mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Czym jest rządowy program 300 plus?

300 plus, czyli program Dobry Start to jeden z pomysłów rządu na wsparcie polskich rodzin. Polega on na dopłatach do szkolnych wyprawek. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu i jak składać wnioski?

300 plus na wyprawkę

Program Dobry start obejmuje dzieci do ukończenia 20 roku życia, które kontynuują naukę w szkole. Są jednak pewne obwarowania. Jak wskazuje portal Money.pl, dzieci muszą uczyć się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale pieniędzy nie dostaną np. studenci. - Zgodnie z definicją pojęcia „szkoła”, zawartej w paragrafie 3 pkt 6 rozporządzenia, szkoła oznacza: szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cytowany przez Money.

Świadczenie 300 plus przysługuje zatem, zgodnie z ministerialną interpretacją, wszystkim uczniom (ale nie studentom), którzy rozpoczęli naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przed osiągnięciem 18. roku życia. Jest to wypłacany raz w roku dodatek, który ma wspomóc w pokryciu kosztów szkolnej wyprawki. Wnioski o 300 plus składa się przez PUE ZUS lub portal Empatia. Urzędnicy wskazują również, że skorzystać można z bankowości elektronicznej, a także wnioskować o świadczenie osobiście, w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Koszt programu dla budżetu państwa to nawet 1,4 mld złotych rocznie.

Tagi:

500 plusświadczenia socjalnesocjalpomoc socjalnadodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >