Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 300 plus także w tym roku. Już jest data składania wniosków
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 05.06.2020 02:00

300 plus także w tym roku. Już jest data składania wniosków

300 plus
publicdomainpictures.net

300 plus również w tym roku

Program Dobry Start, czyli tzw. 300 plus ma wesprzeć rodziny w zakupieniu dzieciom szkolnej wyprawki. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obywatele będą mogli składać wnioski o uzyskanie świadczenia od 1 lipca do 30 listopada.  Względem ubiegłorocznej edycji, program nie ulega zmianom. O uzyskanie  pieniędzy z programu „Dobry start” może ubiegać się rodzic dziecka bądź pełnoletni uczeń, który uczy się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia. Ponadto jak zakłada formuła programu: „dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia”.

Ważną informacją jest fakt, że wyprawka 300 plus nie przewiduje żadnego limitu dochodowego, a więc nie obowiązuje cenzus majątkowy, aby ją otrzymać. Świadczenie nie przysługuje jednak dzieciom w przedszkolach lub zerówkach, a także nie obejmuje studentów uczących się na uczelniach wyższych.

Wniosek 300 plus, jak go złożyć?

Wniosek o świadczenie dobry start można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną, a także drogą tradycyjną (w formie papierowej w odpowiedniej instytucji administracji publicznej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada, jak podaje next.gazeta.pl.

Wniosek urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało nas również, że w połowie czerwca na stronie internetowej MRPiPS pojawi się więcej informacji dot. programu "Dobry start".

300 plus, komu przysługuje świadczenie?

300 plus należy się każdemu uczniowi, który nie ukończył 20 lat (24 lat — jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych) na wyprawkę szkolną na rok 2020, w tym między innymi książki, artykuły papiernicze czy inne najpotrzebniejsze przedmioty użytkowania każdego ucznia.

Drugim warunek to konieczność uczenia się w placówce takiej jak: szkoła podstawowa, dotychczasowe gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa ponadgimnazjalna — z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, donosi nextgazeta.pl.

Kiedy można oczekiwać wypłaty 300 plus?

1. Do 30 września — jeśli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożysz w lipcu lub sierpniu,2. Do 2 miesięcy — jeśli taki wniosek złożysz później.