BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.11.2022 16:07

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
Unsplash License

Urzędnicy malowniczego miasteczka Presicce, położonego w regonie włoskiej Apulii, oferują prawie 30 tys. euro za zakup opuszczonego domu i zamieszkanie w starszej dzielnicy miasta – podaje portal CNN. Ceny lokali wystawionych na sprzedaż zaczynają się już od 25 tys. euro.

Przeprowadzka z atrakcyjną dopłatą

Propozycja dofinansowania przeprowadzki to efekt stopniowego wyludniania się miasta. Władze Presicce mają nadzieję, że zyskując nowych mieszkańców, ocalą lokalną sztukę i architekturę od zapomnienia. Inspiracją dla ich działań były oferty innych włoskich miast, w których kilka lat temu można było kupić starsze, zniszczone domy za… 1 euro.

W Presicce do kupienia przeznaczone będą domy zlokalizowane w zabytkowym centrum miasta, które wybudowano przed 1991 rokiem. Ich ceny mają wynieść ok. 25 tys. euro. Natomiast otrzymane od miasta finansowanie – w wys. 28 tys. euro – ma obejmować zakup nieruchomości i jej odnowienie (jeśli będzie to potrzebne).

W rozmowie z CNN miejski radny Alfredo Pale podkreślił, że oferta znajduje się w fazie finalizacji. Składanie wniosków ma zostać planowo uruchomione w ciągu najbliższych tygodni. Niezbędne dokumenty będą dostępne na stronie internetowej gminy Presicce.

Niewątpliwe atuty Apulii

Apulia jest bardzo atrakcyjną lokalizacją do zamieszkania. Region ten słynie z pięknych równin i plaż, górzystych terenów i chętnie odwiedzanych przez turystów domków trulli, które znajdują się w jednym z miasteczek regionu.

Czas pokaże, czy pomysł urzędników przypadnie do gustu osobom szukającym miejsca do przeprowadzki.

Polecane