Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > ZUS wypłacił już 1,2 mld zł z bonów turystycznych. To jednak jeszcze nie koniec
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 04.08.2021 02:00

ZUS wypłacił już 1,2 mld zł z bonów turystycznych. To jednak jeszcze nie koniec

EN 01473844 0059 (2)
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wakacje w pełni, Polacy korzystają więc z bonu turystycznego. W całym kraju z bonów wypłacono już 1,2 mld zł firmom związanym z turystyką.

Tylko Dolnoślązacy zapłacili już bonami za łączną kwotę 97 803 385 zł wykorzystując przy tym 96 960 bonów całościowo i 219 699 częściowo - napisał nam dolnośląski ZUS.

Bon turystyczny jeszcze do wykorzystania

Bony, które do tej pory nie zostały aktywowane mogą być wykorzystane do końca marca 2022 roku – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Osoby, które nie skorzystały jeszcze z bonów nie muszą się więc spieszyć i spokojnie mogą przełożyć wykorzystanie bonu na wypoczynek zimowy.

Bony turystyczne są dostępne dla osób, które złożyły wcześniej wniosek o przyznanie 500 plus na dziecko. - Bon turystyczny jest przez nas udostępniany tym osobom, których dziecko dostaje pieniądze w z programu Rodzina 500 plus - wyjaśnia Kowalska-Matis. ZUS podaje również bardziej szczegółową instrukcję skorzystania z bonu. "Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon"."

Rzecznik przypomina także, że jeśli ktoś nie założył jeszcze konta w PUE, może skorzystać z filmu instruktażowego dostępnego na stronie ZUS.

Bon turystyczny dla branży turystycznej

Firmy, które chcą przyjmować zapłatę od klientów w postaci bonów powinni zarejestrować się na specjalnej liście udostępnionej przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Z kolei na tronach ZUS trzeba również zalogować się na profil PUE, gdzie musimy wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny".

Rzeczniczka ZUS przypomina także, że aby pieniądze za bony dotarły do przedsiębiorców ZUS potrzebuje prawidłowego nr konta osoby lub fimry zgłaszającej wniosek.