Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca specjalną premię za wiek. Można dostać nawet 5,5 tys. zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.11.2023 10:22

ZUS wypłaca specjalną premię za wiek. Można dostać nawet 5,5 tys. zł

pieniądze, ręce
Marek BAZAK/East News

Coraz więcej osób otrzymuje od ZUS-u specjalną premię za wiek. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał, że ta liczba stale rośnie. Ile wynosi takie świadczenie i kto może je otrzymać?

Specjalna premia za wiek

14 listopada obchodzony jest Dzień Seniora, który ma na celu promowanie aktywności osób w starszym wieku oraz dążenie do ich integracji z młodszymi grupami społecznymi. Właśnie z tej okazji PAP postanowił zapytać ZUS o to, ile osób otrzymuje specjalne comiesięczne świadczenie, które jest przyznawane seniorom wraz z setnymi urodzinami.

- Rok temu świadczenie honorowe w całej Polsce otrzymywało 2689 osób. Widzimy, że ta liczba stale rośnie z miesiąca na miesiąc. Dziś to już 2,9 tys. osób - przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Książki z czasów PRL warte tysiące złotych. Możesz nie wiedzieć, że je posiadasz

Ile wynosi świadczenie?

Rzecznik ZUS przypomniał także, że taki dodatek za wiek należy się każdemu stulatkowi. - Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto - przekazał rzecznik. Co ciekawe, takie świadczenie częściej otrzymują kobiety, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich stulatków.

Co zrobić, żeby otrzymać specjalne świadczenie za wiek?

Seniorzy, którzy pobierają rentę lub emeryturę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowe świadczenie za wiek. Inaczej jest jednak w przypadku stulatków nie pobierających świadczeń emerytalno-rentowych. Takie osoby muszą złożyć wniosek w ZUS oraz okazać się dokumentami, które potwierdzają datę urodzenia. 

Tagi: ZUS premia