BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS rozdaje tysiące złotych. Sprawdź kto i ile może dostać
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 13.11.2022 15:55

ZUS rozdaje tysiące złotych. Sprawdź kto i ile może dostać

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
domena publiczna

ZUS oferuje różne nowe świadczenia, a także podwyżki zasiłków. Poniżej przedstawiamy informacje, jakim grupom się one należą oraz jakie konkretnie kwoty można otrzymać.

ZUS zaczął przelewać pieniądze. Można zgarnąć 3010 zł, a prawie nikt się nie zgłasza

W związku z sytuacją związaną z katastrofą ekologiczną na Odrze, rząd obiecał pomoc finansową pewnym grupom przedsiębiorców. Wnioski o nią można już składać od jakiegoś czasu. Jak dotąd, zgłosiło się bardzo mało osób.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 3010 zł na pracownika lub osobę samozatrudnioną. Pomoc otrzymają płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie województw przez które przepływa Odra mają prawo do jej otrzymania.

Wnioski o pomoc można wysyłać do końca 2022 roku.

- Pomoc przewidziana w ustawie obejmie przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.

Wzrost emerytur o nie mniej niż 3 tysiące złotych rocznie

Prof. Uścińska(prezes ZUS) przekazała, że minimalna emerytura wzrośnie od marca z 1338,44 zł do 1588,44 zł, czyli rocznie emeryt, który pobiera ją w takiej wysokości dostanie więcej o 3 tys. zł.

Dodała, że osoba z emeryturą w wysokości 2,2 tys. zł miesięcznie zyska rocznie ponad 3,6 tys. zł. Dla osoby ze świadczeniem 3 tys. zł miesięcznie zysk wynosi już prawie 5 tys. zł rocznie.

Jak podwyższyć emeryturę o 15%

Dodatkowy rok spędzony w pracy to nawet 15% wyższa emerytura.

Prezes ZUS mówi, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15%.

Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany - w tym roku 9,33%. Ponadto do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia – informuje prof. Uścińska, prezes ZUS.,

„Każdy z nas powinien sam podjąć taką decyzję biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji” – dodaje prezes ZUS.

Dodatek z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji

Kto może dostać dodatek

- To nie stopień niepełnosprawności decyduje o jego przyznaniu. Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznaje się osobie, która nie tylko, że nie może pracować, ale potrzebuje pomocy drugiej osoby w najprostszych czynnościach życiowych – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– A to oznacza, że opiekun musi nie tylko zrobić zakupy i przygotować jedzenie, ale też nakarmić swojego podopiecznego – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że osoba, którą uznaje się za niezdolną do samodzielnej egzystencji to taka, która krótko mówiąc jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i jest całkowicie zależna od osób, które się nią opiekują.

- Wiele osób, które przychodzą do nas pyta o to czy fakt, iż mają przyznany określony stopień niepełnosprawności daje im gwarancję dostania 500+ i są bardzo rozczarowane, gdy dowiadują się, że to nie wystarczy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

– Dlatego jeszcze raz powtarzam, że aby otrzymać świadczenie uzupełniające, czyli. tzw. „500+”, należy posiadać ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Przyznany „poza ZUS-em” stopień niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania dodatku, bo o tym czy go dostaniemy decyduje lekarz orzecznik ZUS – podkreśla.

Tagi: ZUS Zasiłek
Polecane