Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS już potwierdził. Zmieniają terminy wypłat emerytur
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.11.2023 08:48

ZUS już potwierdził. Zmieniają terminy wypłat emerytur

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Wielu emerytów przywykło do stałych terminów wypłat świadczenia przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsze doniesienia mogą jednak sprawić, że będą mocno zaskoczeni - podjęto bowiem decyzję o wprowadzeniu nowych terminów wypłat świadczeń.

Nowe terminy wypłat emerytur

Osoby zdziwione takim obrotem spraw zapewne przyzwyczajone są do tradycyjnych terminów, w których wypłacane są świadczenia. Nic dziwnego - wszak dni, kiedy na konto wpływają pieniądze lub przychodzi listonosz są ustalone odgórnie.

Jak podaje serwis biznes.interia.pl, w “normalnym” miesiącu wypłaty przeprowadzane są w siedmiu terminach. Widok pieniędzy dzień później lub nawet dzień przed terminem może zatem nieźle zaskoczyć.

ZUS już podjął decyzję

Co konkretnie zmieni się w listopadzie? Według portalu biznes.interia.pl, wspomniane siedem terminów według odgórnego terminarza wypada w 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dzień miesiąca. I to właśnie tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ zmianami objęte są aż trzy grupy emerytów.

Wypłaty świadczeń nie są przeprowadzane w dzień wolny od pracy. Serwis biznes.interia.pl podaje, że z tego powodu emeryci, którzy mieli otrzymać emerytury 1 listopada - czyli w święto Wszystkich Świętych - dostali je już dzień wcześniej.

Niektórzy dostaną w innym terminie

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dwóch innych terminów. Ci emeryci, którzy jako termin otrzymania emerytury z ZUS mieli wskazany dzień 5 listopada, otrzymają go dwa dni wcześniej. Z kolei osoby oczekujące na wypłatę świadczenia 25 listopada, otrzymają pieniądze dzień wcześniej.

Przyczyna zmian dwóch terminów wypłat w listopadzie jest taka sama jak w przypadku 1 listopada. Jak informuje biznes.interia.pl, wypadają one w dzień wolny od pracy - czyli w sobotę lub niedzielę. ZUS wypłaca wtedy pieniądze wcześniej, aby emeryci posiadali świadczenie w oryginalnym terminie.