Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ziobro domaga się od premiera interwencji w UE. Poszło o limity energetyczne
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.12.2021 01:00

Ziobro domaga się od premiera interwencji w UE. Poszło o limity energetyczne

ziobro
wikimedia

Zbigniew Ziobro oświadczył w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta", że będzie domagał się od premiera jasno przeciwstawienia się ograniczeniom w produkcji CO2.

Według ministra sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej powinien zanegować unijny system limitów na produkcję CO2, który może doprowadzić do braków energii w całej Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce.

Morawiecki posłucha Ziobry?

Ziobro zaznaczał na antenie, że system limitów CO2 skonstruowany przez UE jest kompletnie nieracjonalny. Problem ze spełnieniem norm będzie miała nie tylko Polska, ale także wiele innych - w tym bardzo wielkich - gospodarek.

Minister sprawiedliwości zaznaczył także, że jedynym, który wyjdzie dobrze na ograniczeniach CO2 w Unii Europejskiej, będzie Władimir Putin.

Polska gospodarka w znacznej mierze oparta na węglu straci bardzo dużo na handlu limitami CO2. Ziobro wycenił, że w ciągu 7 lat będzie nas to kosztować 170 mld dolarów.

Braki węgla wróżą trudną zimę

Jak bardzo Polska uzależniona jest od węgla kamiennego pokazuje obecna sytuacja na rynku energii. Braki węgla do opału w magazynach i rosnące ceny surowca są konsekwencją między innymi dużej ilości węgla kamiennego zużywanego do produkcji energii na eksport.

Polskie elektrownie sprzedają prąd Niemcom, którzy też nie najlepiej radzą sobie z produkcją odpowiedniej ilości energii jedynie ze źródeł odnawialnych.