Zerowy PIT - komu przysługuje?
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 9 Stycznia 2020

2 mln Polaków nie musi odprowadzać podatku. Trzeba spełnić kilka warunków

Zerowy PIT to udogodnienie wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego. Program znosi z młodych Polaków konieczność odprowadzania podatku. Rada Ministrów szacuje, że z ulgi skorzystać może 2 mln Polaków.

Zerowy PIT to ulga przysługująca młodszym z Polaków na rynku pracy. Dzięki niej zarobiona kwota w całości przechodzi do naszej kieszeni, bez odprowadzania jakichkolwiek podatków. Jednak, by skorzystać z programu trzeba być, jak już wspomnieliśmy, młodszym z obywateli. Jakie konkretnie warunki stawia program?

Po pierwsze - osoba starająca się o zerowu PIT nie może mieć więcej niż 26 lat. Kolejnym warunkiem jest praca na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia. Osoby zatrudnione na umowie o dzieło, samozatrudnione i innych warunkach, nie mają co liczyć na ulgę. Warto także dodać, że w ustawie określono konkretnie, jaki maksymalny dochód łapie się w zerowy PIT. Mowa o 85 528 złotych.

Zerowy PIT. Kto się załapie?

Gazeta.pl przypomina, że w 2019 roku, kiedy zerowy PIT wchodzi w życie, kwotą graniczną było 35 636 złotych. Stało się tak, ponieważ program zaczął obowiązywać w sierpniu. Portal przypomina także, że tak jak w 2019 roku, tak i obecnie ulga nie dotyczy składek na ZUS oraz NFZ.

To właśnie z powodu odprowadzania składek na ZUS oraz NFZ mówienie, że młodzi pracownicy do ręki dostają kwotę brutto, jest zwykłym kłamstwem. Osoba, która w 2019 roku miała zapisane 2250 złotych brutto na umowie, do ręki zgarniała 1766 złotych. Miesięcznie oznaczało to więcej o 133 złote, względem osób bez ulgi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News