Zaświadczenie pracodawcy potrzebne w czasie podróży do pracy? Rząd rozwiewa wątpliwości
Pixabay/StockSnap
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Czy potrzebne jest zaświadczenie pracodawcy, by móc się przemieszczać? Sprawa nie jest tak oczywista

Zaświadczenie od pracodawcy jedyną drogą do uniknięcia mandatu? Czy policjant może skontrolować każdego? Nowe ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się rodzą wiele pytań. Na oficjalnej stronie rząd postanowił rozwiać wątpliwości, które mogą wynikać z złej interpretacji najnowszych zakazów.

Zaświadczenie z pracy

Zaświadczenie od pracodawcy nie jest dokumentem, który koniecznie trzeba przy sobie mieć podróżując do miejsca pracy. Jest to jednak zagadnienie, które w dalszym ciągu wzbudza najwięcej wątpliwości, dlatego sprawę postanowiono wyjaśnić na oficjalnej stronie rządu.

Zgodnie z wykładnią nowego prawa, w razie ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy zmierzamy do pracy, wracamy z niej. Niezbędne jest także określenie dokładnego miejsca wykonywania obowiązków zawodowych.

Minister zdrowia po raz pierwszy wyjawił prawdę: nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzyMinister zdrowia po raz pierwszy wyjawił prawdę: nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzyCzytaj dalej

Nowe ograniczenia dodają pracy policjantom

Wprowadzone od środy restrykcje nakładają nowe obowiązki na policjantów, które mają sprawować co najmniej do 11 kwietnia. Funkcjonariusze dysponują nawet prawem do nałożenia mandatu, jeżeli obywatel nie przestrzega zasad ustalonych przez rząd.

Na jakie obostrzenia zdecydował się rząd? Do najważniejszych należy zakaz gromadzenia się w skupiskach powyżej 2 osób, który nie dotyczy rodzin lub osób pozostających w stałych pożyciu. Policjanci zadbają także o przestrzeganie zakazu nadmiernego tłoczenia się w komunikacji miejskiej – zgodnie z nowymi regułami maksymalna liczba osób w pojeździe musi być równa połowie miejsc siedzących.

Funkcjonariusze rozpoczynają procedurę kontroli od pouczenia obywateli. Jednak w skrajnych przypadkach niestosowania się do nowych obostrzeń należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Policjant jest uprawniony do wystawienia mandatu w wysokości do 5 tys. zł. Ponadto może wystosować wniosek o ukaranie do sądu. W jego kompetencjach leży także poinformowanie o nielegalnych zgromadzeniach sanepidu, który nałoży odpowiednią karę – podaje Gazeta Wyborcza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Uważaj na kontrolę w komunikacji miejskiej

Rząd doprecyzowuje, że brak zaświadczenia od pracodawcy nie uprawnia funkcjonariusza do nałożenia kary finansowej. Podróż do pracy może być zatem pozbawiona obaw o nieprzyjemne konsekwencje kontroli policyjnej.

Warto jednak unikać zatłoczonych środków komunikacji miejskiej, ponieważ w razie kontroli w przepełnionym pojeździe funkcjonariusz może poprosić o poczekanie na następny kurs. A w czasie pandemii, kiedy priorytetem jest bezpieczeństwo publiczne, tłumaczenie, że spieszymy się do pracy może nie pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News