Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zasiłek macierzyński czekają wielkie zmiany. Chodzi o podstawę naliczania
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:52

Zasiłek macierzyński czekają wielkie zmiany. Chodzi o podstawę naliczania

Zasiłek macierzyński do zmiany
Pxhere, CC0 Domena publiczna

Niższy zasiłek macierzyński w czasie pandemii

Zasiłek macierzyński jest związana z wysokością wynagrodzenia. W związku z pandemią wprowadzono przepisy, które uprawniają przedsiębiorców do zmniejszenia pensji pracowników o 20 proc. w celu podtrzymania miejsc pracy. To oznacza, że obniżona została podstawa, od której wyliczany jest zasiłek macierzyński. Rezultat? Tysiące kobiet w trudnej sytuacji finansowej.

Nad tym problemem postanowiło pochylić się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort postuluje wprowadzenie zmian w zapisach tarczy antykryzysowej 3.0, aby umożliwić wypłacanie wyższego zasiłku macierzyńskiego. "Uwzględniamy argumenty kobiet, które do nas docierały", oznajmił jeden z przedstawicieli resortu.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim na horyzoncie

Jak informuje portal fakt.pl, już dzisiaj Sejm zajmie się proponowanymi zmianami w zasiłku macierzyńskim. Poprawka, nad którą będą debatowali parlamentarzyści izby niższej, dotyczy kobiet zatrudnionych na umowę o pracę z niską podstawą i dodatkiem motywacyjnym, których zakłady pracy zdecydowały się na skorzystanie z rządowych dopłat do pensji.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyznała, że ponowne przeliczanie podstawy wynagrodzenia kobiet pobierających zasiłek macierzyński będzie następować po uprzednim wniosku danej osoby. "Najważniejsze dla nas jest dobro rodzin", podsumowała szefowa resortu.

<