Zasiłek opiekuńczy po 25 maja
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 26 Czerwca 2020

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rząd podjął decyzję

O kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca, wydłużony został zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. Wszystko to za sprawą zapisów w ustawie o Tarczy 4.0, którą podpisał Andrzej Duda.

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca, poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Zasiłek obejmuje rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasady wypłaty pozostają niezmienne - jeżeli któryś z rodziców nie będzie mógł lub nie będzie chciał posłać dziecka do żłobka lub przedszkola może wnioskować o zasiłek.

Zasiłek w końcu uregulowany

Sytuacja z zasiłkiem była prawnie nieuregulowana. Nie było wiadomo co z wypłatami po 25 maja. Rząd co prawda deklarował, że zasiłek wciąż przysługuje, ale pracodawcy nie chcieli go wypłacać. Brakowało odpowiedniego zapisu w prawie. Kwestię dodatkowego zasiłku udało się uregulować dopiero we wtorek, 23 czerwca - swój podpis pod ustawą o Tarczy 4.0 złożył Andrzej Duda - czytamy w Gazecie Wyborczej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Niewyobrażalnie tragiczny wypadek w Warszawie poruszył Polską. Nagły punkt zwrotny w sprawie aresztu dla kierowcy

Informacja o dodatkowym zasiłku pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dzienniku czytamy: "Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.”, cytuje zapisy Wyborcza.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom, którzy nie chcą lub nie mogą posłać swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Warunkiem jest nieukończenie przez dziecko 8 roku życia. W przypadku starszych dzieci, dodatkowy zasiłek mogą pobierać rodzice osób niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi do 18. roku życia. Dziecko musi legitymować się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek wypłacany jest także dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz niepełnosprawnym dorosłym.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się w limit 60 dni. Limit ten to maksymalny okres w skali roku podczas którego można zgodnie z tak zwanymi ogólnymi zasadami pobierać zasiłek opiekuńczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News