BiznesINFO.pl
Zasiłek opiekuńczy po 25 maja

Pixabay

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rząd podjął decyzję

26 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

O kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca, wydłużony został zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. Wszystko to za sprawą zapisów w ustawie o Tarczy 4.0, którą podpisał Andrzej Duda.

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca, poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Zasiłek obejmuje rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasady wypłaty pozostają niezmienne - jeżeli któryś z rodziców nie będzie mógł lub nie będzie chciał posłać dziecka do żłobka lub przedszkola może wnioskować o zasiłek. 

Zasiłek w końcu uregulowany

Sytuacja z zasiłkiem była prawnie nieuregulowana. Nie było wiadomo co z wypłatami po 25 maja. Rząd co prawda deklarował, że zasiłek wciąż przysługuje, ale pracodawcy nie chcieli go wypłacać. Brakowało odpowiedniego zapisu w prawie. Kwestię dodatkowego zasiłku udało się uregulować dopiero we wtorek, 23 czerwca - swój podpis pod ustawą o Tarczy 4.0 złożył Andrzej Duda - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Informacja o dodatkowym zasiłku pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dzienniku czytamy: "Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.”, cytuje zapisy Wyborcza.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom, którzy nie chcą lub nie mogą posłać swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Warunkiem jest nieukończenie przez dziecko 8 roku życia. W przypadku starszych dzieci, dodatkowy zasiłek mogą pobierać rodzice osób niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi do 18. roku życia. Dziecko musi legitymować się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek wypłacany jest także dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz niepełnosprawnym dorosłym.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się w limit 60 dni. Limit ten to maksymalny okres w skali roku podczas którego można zgodnie z tak zwanymi ogólnymi zasadami pobierać zasiłek opiekuńczy.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaZasiłekpomoc socjalnadodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Iberion

Finanse

Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Uważaj, możesz stracić pieniądze

Czytaj więcej >
ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok (Iberion).

Finanse

ZUS informuje przedsiębiorców. Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >