BiznesINFO.pl

Pixabay

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rząd podjął decyzję

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca, poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Zasiłek obejmuje rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasady wypłaty pozostają niezmienne - jeżeli któryś z rodziców nie będzie mógł lub nie będzie chciał posłać dziecka do żłobka lub przedszkola może wnioskować o zasiłek. 

Zasiłek w końcu uregulowany

Sytuacja z zasiłkiem była prawnie nieuregulowana. Nie było wiadomo co z wypłatami po 25 maja. Rząd co prawda deklarował, że zasiłek wciąż przysługuje, ale pracodawcy nie chcieli go wypłacać. Brakowało odpowiedniego zapisu w prawie. Kwestię dodatkowego zasiłku udało się uregulować dopiero we wtorek, 23 czerwca - swój podpis pod ustawą o Tarczy 4.0 złożył Andrzej Duda - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Informacja o dodatkowym zasiłku pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dzienniku czytamy: "Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.”, cytuje zapisy Wyborcza.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom, którzy nie chcą lub nie mogą posłać swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Warunkiem jest nieukończenie przez dziecko 8 roku życia. W przypadku starszych dzieci, dodatkowy zasiłek mogą pobierać rodzice osób niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi do 18. roku życia. Dziecko musi legitymować się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek wypłacany jest także dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz niepełnosprawnym dorosłym.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się w limit 60 dni. Limit ten to maksymalny okres w skali roku podczas którego można zgodnie z tak zwanymi ogólnymi zasadami pobierać zasiłek opiekuńczy.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaZasiłekpomoc socjalna

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >