Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rząd podjął decyzję
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 26.06.2020 02:00

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rząd podjął decyzję

Zasiłek opiekuńczy po 25 maja
Pixabay

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca, poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Zasiłek obejmuje rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasady wypłaty pozostają niezmienne - jeżeli któryś z rodziców nie będzie mógł lub nie będzie chciał posłać dziecka do żłobka lub przedszkola może wnioskować o zasiłek. 

Zasiłek w końcu uregulowany

Sytuacja z zasiłkiem była prawnie nieuregulowana. Nie było wiadomo co z wypłatami po 25 maja. Rząd co prawda deklarował, że zasiłek wciąż przysługuje, ale pracodawcy nie chcieli go wypłacać. Brakowało odpowiedniego zapisu w prawie. Kwestię dodatkowego zasiłku udało się uregulować dopiero we wtorek, 23 czerwca - swój podpis pod ustawą o Tarczy 4.0 złożył Andrzej Duda - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Informacja o dodatkowym zasiłku pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dzienniku czytamy: "Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.”, cytuje zapisy Wyborcza.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom, którzy nie chcą lub nie mogą posłać swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Warunkiem jest nieukończenie przez dziecko 8 roku życia. W przypadku starszych dzieci, dodatkowy zasiłek mogą pobierać rodzice osób niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi do 18. roku życia. Dziecko musi legitymować się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek wypłacany jest także dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz niepełnosprawnym dorosłym.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się w limit 60 dni. Limit ten to maksymalny okres w skali roku podczas którego można zgodnie z tak zwanymi ogólnymi zasadami pobierać zasiłek opiekuńczy.