Zasiłek chorobowy zostanie przyznany dopiero po przepracowaniu 3 miesięcy
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Listopada 2019

Rewolucja w L4. Dziesiątki tysięcy pracowników straci zasiłek

Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał dopiero po 90 dniach przepracowanych u pracodawcy. Projekt ustawy, który zmieni zasady przyznawania L4 jest już gotowy i zacznie obowiązywać od 2020 roku.

Zasiłek chorobowy - zmienią się zasady

Zasiłek chorobowy nie zostanie przyznany, jeśli zatrudnieni (na umowie o pracę) nie przepracują 90 dni u danego pracodawcy, natomiast w przypadku samozatrudnionych ten będzie wynosił 180 dni - informuje finanse.wp.pl. To założenia nowego projektu rządu. Jeżeli pracownik zachoruje przed przepracowaniem takiego okresu, to nie dostanie zasiłku chorobowego.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacji dziennika “Fakt” projekt ustawy zmieniający zasady, na jakich przyznawane jest L4, jest już gotowy. Rządzący chcą, aby nowe przepisy weszły w życie w styczniu przyszłego roku. Gazeta zwraca uwagę, że dzięki nowelizacji przepisów budżet państwa może oszczędzić niemal 500 mln zł.

Zabawki z Lidla droższe dla polskich dzieci niż dla Niemców. Sieciówka się tłumaczyZabawki z Lidla droższe dla polskich dzieci niż dla Niemców. Sieciówka się tłumaczyCzytaj dalej

Tysiące stracą prawo do zasiłku

Konsekwencje zmian mogą być poważne. Aktualnie nie istnieją formalne ograniczenia w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego tuż po zatrudnieniu. Zgodnie z obecnymi przepisami okres zasiłkowy wynosi 182 dni. W sytuacji, gdy pracownicy będą niezdolni do pracy dłużej, to przestaną dostawać zasiłek chorobowy.

Ale jest też dużo osób, które wykorzystują lukę w systemie. Prawo jest tak skonstruowane, że pieniądze można dłużej pobierać, jeśli się wróci na jeden dzień do pracy, a potem znowu można wziąć L4 na inną dolegliwość. Nowe przepisy mają skończyć z tym procederem, ale specjaliści zwracają uwagę, że tak naprawdę poszkodowani będą wszyscy pracownicy. Witold Michałek, dyrektor Federacji Polskich Pacjentów i członek Rady Dialogu Społecznego w rozmowie z money.pl skrytykował nowy projekt rządu, nazywając takie podejście “nieprzemyślanym i mechanicznym” i dodał, że “choroby i jej przebiegu nie się zaplanować”.

Jak podaje finanse.wp.pl, aktualnie zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. pensji. W sytuacji, gdy pracownik przebywa w jego okresie w szpitalu, to dostaje 70 proc. wynagrodzenia. Natomiast 100 proc. otrzymują kobiety, które zajdą w ciążę. Pierwsze 33 dni zasiłku chorobowego pokrywa pracodawca, a następne dni - Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News