BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zasiłek dla bezrobotnych do zwiększenia. Planowany niemal dwukrotny wzrost

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zasiłek dla osób bez pracy miałby być prawie dwukrotnie większy ze względu na wzrost poziomu bezrobocia. O nowych planach rządowych poinformowała wczoraj wicepremier Jadwiga Emiliewicz.

Zasiłek dla bezrobotnych na poziomie połowy płacy minimalnej

Zasiłek dla bezrobotnych przy stażu pracy od 5 do 20 lat wynosi obecnie 861,40 zł brutto przez pierwsze 3 miesiące, a później – 676,40 zł brutto. Na rekordowo niskie wsparcie dla osób bez pracy zwróciła wczoraj uwagę minister rozwoju i wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu oznajmiła, że wobec wzrostu poziomu bezrobocia rząd rozważa niemal dwukrotne zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych. Nowa kwota, na którą mogliby liczyć Polacy bez pracy, miałaby wynosić około połowę wynagrodzenia minimalnego, czyli między 1200 a 1300 zł brutto – podaje allbiznes.pl.

Większe wsparcie dla nowych bezrobotnych

Emilewicz podkreślała, że rząd w dalszym ciągu ma nadzieję, że „instrumenty z tarczy antykryzysowej pozwolą przedsiębiorcom w utrzymaniu pracowników, ale nie można nie liczyć się ze wzrostem stopy bezrobocia”. A ta wobec kryzysu wywołanego pandemią podniosła się z poziomu 5,5 proc. do 6 proc.

Koronawirus dotknął niemal wszystkie sektory polskiej gospodarki. Wiele firm z branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fitness, w które epidemia uderzyła najmocniej i najwcześniej, już podjęły decyzje o pierwszych zwolnieniach.

Prognozy w tym kontekście nie napawają optymizmem – rząd szacuje, że do końca roku stopa bezrobocia może osiągnąć poziom nawet 10 proc.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 22.06.20220. Konferencja prasowa minister rodziny, pracy i polityki spolecznej Marleny Malag oraz prezes Zakladu Ubezpieczen Spolecznych Gertrudy Uscinskiej. N/z: Gertruda Uscinska

Finanse

Prezes ZUS chce skończyć z emeryturami groszowymi. Czeka na zmiany w prawie

Czytaj więcej >
Czy typy bukmacherskie pozwalają na zarabianie pieniędzy?

Finanse

Czy typy bukmacherskie pozwalają na zarabianie pieniędzy?

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek

Finanse

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zaprezentowany przez rząd. Będzie mnóstwo pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >