BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wspaniałe wiadomości dla wielu Polaków. Otrzymają zasiłek przedemerytalny, wystarczy spełniać kilka wymogów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Czasem sytuacja życiowa powoduje, że tracimy pracę na kilka lat przed przejściem na emeryturę, co grozi nam utratą źródła utrzymania. Aby tak się nie stało, można ubiegać się na przykład o ziasłek przedemerytalny, jednak pod pewnymi warunkami. 

Zasiłek przedemerytalny nie dla wszystkich 

Zasiłek przedemerytalny wyplaci nam ZUS wtedy, gdy stracimy prace nie ze swojej winy. Mowa tutaj o przypadkach gdy zakład pracy bankrutuje, przeprowadza zwolnienia grupowe, co często nazywa się pięknie "restrukturyzacją" lub zamyka konkretne stanowisko na któreym pracuje osoba, której do emerytury pozostało jeszcze parę lat. To ważna infomracja dla osób, które chciałyby same odejść z pracy przed emeryturą i żyć z zasiłku przedemerytalnego. Prawo nie daje bowiem takiej możliwości. To samo tyczy się osób, które zostały z pracy zwolnione dyscyplinarnie - pisze Strefa Biznesu.pl. 

Trcohę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Jeżeli prowadzona przez kogoś firma upadła na 2 lata przed jego przejściem na emeryturę, a sąd ogłosił jej upadłość, to przedsiębiorca także może ubiegać się o zaiłek przedemerytalny. 

Na jakie pieniądze możemy liczyć z zasiłku przedemerytalnego? 

Zasiłek przedemerytalny nie należy do świadczeń wysokich. Co prawda od marca bieżącego roku wzrośnie dzięki waloryzacji, jednak będzie opiewał na kwotę 1210,99 zł brutto. Obecnie osoby żyjące z tego zasiłku mogą liczyć na 1140,99 zł brutto. 

Warunki otrzymania zasiłku przedemerytalnego 

Te podzielone są na dwa etapy. Każdy kto ubiega się o zasiłek musi bowiem spełnić warunki ogólne, a także indywidualne okreśolne tylko pod niego. Sprawy otrzymania zasiłku są rozpatrywane przez ZUS indywidualnie. Najważniejsze warunki ogólne, to staż pracy przekraczający 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Dodatkowo osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi mieć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat, gdy ubiegający jest mężczyzną. Aby ubiegać się o zasiłek należy także przepracować co najmniej 6 miesięcy u pracodawcy, który z własnej winy pozbawił nas stanowiska. Osoba taka musi również udowodnić, że do tej pory regulowała należycie swoje zobowiązania wobec ZUS. 

Gdy spełniamy warunki ogólne musimy złożyć należyty wniosek do ZUS. Specjalny druk do wypełnienia znajdziemy na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w odpowiedniej placówce.

Tagi:

Zasiłek

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >