banknoty-pixabay-krzys16
pixabay/krzys16
Autor Kasper Starużyk - 13 Lutego 2020

Wspaniałe wiadomości dla wielu Polaków. Otrzymają zasiłek przedemerytalny, wystarczy spełniać kilka wymogów

Zasiłek przedemerytalny, to ważna rzecz dla osób, które z przyczyn losowych straciły pracę na kilka lat przed przejściem na emeryturę. Jest także klika innych powodów, które umożliwiają nam ubieganie się o taki rodzaj zasiłku.

Czasem sytuacja życiowa powoduje, że tracimy pracę na kilka lat przed przejściem na emeryturę, co grozi nam utratą źródła utrzymania. Aby tak się nie stało, można ubiegać się na przykład o ziasłek przedemerytalny, jednak pod pewnymi warunkami.

ZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listCzytaj dalej

Zasiłek przedemerytalny nie dla wszystkich

Zasiłek przedemerytalny wyplaci nam ZUS wtedy, gdy stracimy prace nie ze swojej winy. Mowa tutaj o przypadkach gdy zakład pracy bankrutuje, przeprowadza zwolnienia grupowe, co często nazywa się pięknie "restrukturyzacją" lub zamyka konkretne stanowisko na któreym pracuje osoba, której do emerytury pozostało jeszcze parę lat. To ważna infomracja dla osób, które chciałyby same odejść z pracy przed emeryturą i żyć z zasiłku przedemerytalnego. Prawo nie daje bowiem takiej możliwości. To samo tyczy się osób, które zostały z pracy zwolnione dyscyplinarnie - pisze Strefa Biznesu.pl.

Trcohę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Jeżeli prowadzona przez kogoś firma upadła na 2 lata przed jego przejściem na emeryturę, a sąd ogłosił jej upadłość, to przedsiębiorca także może ubiegać się o zaiłek przedemerytalny.

Na jakie pieniądze możemy liczyć z zasiłku przedemerytalnego?

Zasiłek przedemerytalny nie należy do świadczeń wysokich. Co prawda od marca bieżącego roku wzrośnie dzięki waloryzacji, jednak będzie opiewał na kwotę 1210,99 zł brutto. Obecnie osoby żyjące z tego zasiłku mogą liczyć na 1140,99 zł brutto.

Warunki otrzymania zasiłku przedemerytalnego

Te podzielone są na dwa etapy. Każdy kto ubiega się o zasiłek musi bowiem spełnić warunki ogólne, a także indywidualne okreśolne tylko pod niego. Sprawy otrzymania zasiłku są rozpatrywane przez ZUS indywidualnie. Najważniejsze warunki ogólne, to staż pracy przekraczający 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Dodatkowo osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi mieć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat, gdy ubiegający jest mężczyzną. Aby ubiegać się o zasiłek należy także przepracować co najmniej 6 miesięcy u pracodawcy, który z własnej winy pozbawił nas stanowiska. Osoba taka musi również udowodnić, że do tej pory regulowała należycie swoje zobowiązania wobec ZUS.

Gdy spełniamy warunki ogólne musimy złożyć należyty wniosek do ZUS. Specjalny druk do wypełnienia znajdziemy na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w odpowiedniej placówce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Szukała pomocy przez dwa lata. Lekarze stwierdzili, że jest zbyt młoda na raka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Do sieci wyciekło zdjęcie Dudy z nieznajomą kobietą. Ujawniła porażające kulisy, będzie skandal?
Jeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejJeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News