Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wspaniałe wiadomości dla wielu Polaków. Otrzymają zasiłek przedemerytalny, wystarczy spełniać kilka wymogów
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 13.02.2020 01:00

Wspaniałe wiadomości dla wielu Polaków. Otrzymają zasiłek przedemerytalny, wystarczy spełniać kilka wymogów

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czasem sytuacja życiowa powoduje, że tracimy pracę na kilka lat przed przejściem na emeryturę, co grozi nam utratą źródła utrzymania. Aby tak się nie stało, można ubiegać się na przykład o ziasłek przedemerytalny, jednak pod pewnymi warunkami. 

Zasiłek przedemerytalny nie dla wszystkich 

Zasiłek przedemerytalny wyplaci nam ZUS wtedy, gdy stracimy prace nie ze swojej winy. Mowa tutaj o przypadkach gdy zakład pracy bankrutuje, przeprowadza zwolnienia grupowe, co często nazywa się pięknie "restrukturyzacją" lub zamyka konkretne stanowisko na któreym pracuje osoba, której do emerytury pozostało jeszcze parę lat. To ważna infomracja dla osób, które chciałyby same odejść z pracy przed emeryturą i żyć z zasiłku przedemerytalnego. Prawo nie daje bowiem takiej możliwości. To samo tyczy się osób, które zostały z pracy zwolnione dyscyplinarnie - pisze Strefa Biznesu.pl. 

Trcohę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Jeżeli prowadzona przez kogoś firma upadła na 2 lata przed jego przejściem na emeryturę, a sąd ogłosił jej upadłość, to przedsiębiorca także może ubiegać się o zaiłek przedemerytalny. 

Na jakie pieniądze możemy liczyć z zasiłku przedemerytalnego? 

Zasiłek przedemerytalny nie należy do świadczeń wysokich. Co prawda od marca bieżącego roku wzrośnie dzięki waloryzacji, jednak będzie opiewał na kwotę 1210,99 zł brutto. Obecnie osoby żyjące z tego zasiłku mogą liczyć na 1140,99 zł brutto. 

Warunki otrzymania zasiłku przedemerytalnego 

Te podzielone są na dwa etapy. Każdy kto ubiega się o zasiłek musi bowiem spełnić warunki ogólne, a także indywidualne okreśolne tylko pod niego. Sprawy otrzymania zasiłku są rozpatrywane przez ZUS indywidualnie. Najważniejsze warunki ogólne, to staż pracy przekraczający 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Dodatkowo osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi mieć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat, gdy ubiegający jest mężczyzną. Aby ubiegać się o zasiłek należy także przepracować co najmniej 6 miesięcy u pracodawcy, który z własnej winy pozbawił nas stanowiska. Osoba taka musi również udowodnić, że do tej pory regulowała należycie swoje zobowiązania wobec ZUS. 

Gdy spełniamy warunki ogólne musimy złożyć należyty wniosek do ZUS. Specjalny druk do wypełnienia znajdziemy na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w odpowiedniej placówce.

Tagi: Zasiłek