46. posiedzenie Sejmu - trzeci dzień
Flickr, Sejm RP, fot. Kancelaria Sejmu
Autor Julian Bakuła - 27 Sierpnia 2020

2 mln zł zapomogi dla byłych posłów. Politycy chętnie wyciągają ręce po pieniądze

Zarówno byli, jak i wciąż aktywni parlamentarzyści, wraz ze swoimi rodzinami, mają możliwość uzyskania bezzwrotnej zapomogi lub korzystnych, nisko oprocentowanych kredytów, na jakie rzadko kiedy może liczyć zwykły obywatel. O ile w przypadku byłych posłów można przyjąć tłumaczenie, że po opuszczeniu parlamentu znajdują się często w trudnej sytuacji materialnej, to w przypadku aktywnych parlamentarzystów ten przywilej jest kolejnym przykładem nieprzejrzystości ich finansów.

Zapomoga udzielana jest byłym posłom na bardzo korzystnych warunkach

Jak donosi gazeta.pl, byli parlamentarzyści mają możliwość uzyskania zapomogi lub nisko oprocentowanej pożyczki z kasy Sejmu. Możliwość ta uzasadniana jest problemami finansowymi, z jakimi byli posłowie mają rzekomo często do czynienia po opuszczeniu parlamentu.

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiWaloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiCzytaj dalej

- Posłom czasem trudno odnaleźć się po zakończeniu kadencji i bywa, że znajdą się w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego zwracają się o pomoc do Kancelarii - przywołuje za Faktem słowa posłanki PO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej portal gazeta.pl.

Oprocentowanie pożyczek dostępnych dla byłych posłów wynosi zwykle 3 do 4 proc. Dla porównania - według portalu totalmoney.pl oprocentowanie dostępnych na polskim rynku kredytów gotówkowych oscyluje wokół 7 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, pojawiły się ścisłe wytyczne. Chodzi o szczepionki
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Dziennikarka "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucona na bruk. Ujawnia porażającą prawdę nt. pracy w TVP, nikt się nie spodziewał

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

Także aktywnym parlamentarzystom przysługuje niejedna zapomoga

Jak podaje gazeta.pl, tego rodzaju przywileje przysługują jednak nie tylko byłym posłom, ale także politykom wciąż pełniącym tę funkcję. W tym przypadku argument trudnej sytuacji materialnej przestaje być aktualny. W ciągu poprzedniej kadencji Kancelaria Sejmu wypłaciła 9 aktywnym posłom i 594 byłym posłom zapomogi o łącznej wysokości 1 891 600 zł.

Zapomoga przysługuje ponadto także członkom rodzin byłych i aktywnych posłów, którym w ubiegłej kadencji wypłacono z tego tytułu łącznie 61 tys. zł. Z kolei na korzystnie oprocentowane pożyczki dla posłów Sejm poprzedniej kadencji przeznaczył 9 069 605 mln zł.

Dziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiDziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiCzytaj dalej

Podobnie było również we wcześniejszych latach. Sejm VII kadencji udzielił byłym i aktywnym posłom pożyczek w łącznej kwocie 9 324 295 mln. Z kolei podczas obecnie trwającej kadencji posłowie zdążyli zaciągnąć kredyty o łącznej wartości 4 182 580 mln zł. W przeciwieństwie do kredytów udzielane posłom zapomogi są bezzwrotne.

Jak czytamy na stronie Kancelarii Sejmu, przysługują one raz w roku posłom i byłym posłom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, którzy nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych lub zostali dotknięci wypadkiem losowym, np. chorobą, zgonem członka rodziny lub utratą mienia.

Podczas powrotu z wakacji, zapomnieli dziadka. 60-latka znaleźli pod WrocławiemPodczas powrotu z wakacji, zapomnieli dziadka. 60-latka znaleźli pod WrocławiemCzytaj dalej

Według portalu Wprost Biznes, w ubiegłej kadencji Kancelaria Sejmu przyznała posłom i byłym posłom bezzwrotne zapomogi o wartości 2 mln zł. Pożyczki i zapomogi dla posłów to kolejny przykład nieprzejrzystości finansów polskich parlamentarzystów, którym oprócz regularnego wynagrodzenia przysługuje szereg dodatków, ulg i przywilejów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka kompromitacja TVP. W trakcie wczorajszego meczu kibice zobaczyli coś, co odebrało im mowę, wielka wpadka (FOTO)
  2. Zostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dało
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić
  5. Nadchodzą duże zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania
  6. Wypij ją zaraz po przebudzeniu, po 2 tygodniach zobaczysz oszałamiające efekty. Koniecznie pamiętaj o 1 zasadzie
Policja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniPolicja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News