Zapałki już więcej nie wyjdą spod polskiej ręki. Ostatnia fabryka kończy działalność.
pixabay, StockSnap
Autor Kamila Jeziorska - 26 Listopada 2020

Słynna polska firma kończy swoją działalność. Z jej produktów korzystaliśmy niemal wszyscy

"Zapałka, zapałka..." brzmią pierwsze słowa znanej wyliczanki dla dzieci i jak się okazuje, Polska w kwestii produkcji owych zapałek przez lata pozostawała prawdziwą potęgą. Niestety, ale polski producent kończy działalność, a fabryka w Czechowicach-Dziedzicach niedługo stanie się przeszłością.

Zapałki z Polski towarem eksportowym

Prawdopodobnie większość członków polskiego społeczeństwa korzystała w swoim życiu z zapałek, gdyż te od lat stanowią tańszy zamiennik dla zapalniczek czy zapalarek gazowych. Mimo wszystko niewiele z nas wie, że przez lata Polska pozostawała prawdziwą potęgą w zakresie ich produkcji. Dlaczego?

Wszystko za sprawą Czechowickich Zakładów Przemysłu Zapałczanego założonych w 1919 r., a uruchomionych w 1921 r. Zakłady przemysłowe w 2007 r. zostały skomercjalizowane, natomiast w 2011 r. PCC Consumer Products odkupiła, aż 85 proc. akcji firmy od Skarbu Państwa.

Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująJeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująCzytaj dalej

Przez lata swojej działalności fabryka w Czechowicach-Dziedzicach wyprodukowała ponad 650 mln ton zapałek, natomiast dziennie produkuje ich 70 mln. Co więcej, produkt firmy jest znany nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Warto wspomnieć, że już kilkadziesiąt lat temu ówczesne Czechowickie Zakłady Przemysłu Zapałczanego eksportowały towar za ocean, a aktualnie pod szyldem PCC Consumer Products znane są m.in.: w Afryce czy Ameryce Południowej.

Stało się, nowa opłata już pewna. Wysokość rachunków może być przytłaczającaStało się, nowa opłata już pewna. Wysokość rachunków może być przytłaczającaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Zapałki z czechowickiej fabryki już więcej nie zapłoną

Produkty czechowickiej fabryki to nie tylko standardowe zapałki, ale również "szeroką gamę zapałek reklamowych, świecowych, grillowych oraz kominkowych, a w ostatnich latach stworzyliśmy nową kategorię produktów, Podpałki Czechowickie służące do efektywnego rozpalania pieca, grilla oraz kominka", podaje na swojej stronie przedsiębiorstwo.

"Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu" - napisano w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie firmy.

Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

Zamknięcie fabryki w Czechowicach-Dziedzicach spowoduje, że zapałczany przemysł w Polsce przestanie istnieć. Wcześniej zlikwidowane zostały fabryki w Gdańsku, Częstochowie, Sianowie i Bystrzycy.

Jak wynika z dostępnych informacji, w szeregach czechowickiej fabryki zatrudnienie znajdowało aż 200 osób. Same Czechowice-Dziedzice to małe miasteczko na Śląsku zamieszkiwane przez 35 tys. osób. Regularnie od kilku lat bezrobocie w mieście spada, a w 2018 r. według danych GUS wynosiło 2,4 proc.

Na ten moment przedsiębiorstwo nie podało żadnych szczegółów dotyczących wypełnienia owych obowiązków i zobowiązań wobec pracowników. Miejmy nadzieję, że wszystko odbędzie się bez większych szkód dla poszczególnych jednostek.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News