Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zamieszczali fałszywe ogłoszenia o noclegach. Zostali aresztowani
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.09.2023 13:00

Zamieszczali fałszywe ogłoszenia o noclegach. Zostali aresztowani

Zakopane, oszustwo internetowe
Domena publiczna/Iberion

Walka z plagą oszustw polegających na zamieszczaniu fałszywych ogłoszeń o wynajęciu noclegu dla turystów przyniosła pierwsze owoce. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podało w czwartek, że rozbito grupę przestępczą zajmującą się taką działalnością.

Plaga oszustw na noclegi

Od bardzo długiego czasu w mediach przewijały się informacje o kolejnych ofiarach oszustw internetowych. Polegały one na zamieszczaniu fałszywych ogłoszeń dot. noclegu na wynajem na popularnych serwisach internetowych.

Oszustwa miały zasięg ogólnopolski. Fałszywe ogłoszenia dotyczyły zarówno regionów północnej Polski (np. Mazury) jak również i południowej, jak np. Zakopane.

Szajka nareszcie rozbita

Jak podaje portal Super Biznes, po śledztwie przeprowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie nareszcie doszło do pewnych postępów. Pod koniec sierpnia policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili bowiem grupę przestępczą zajmującą się tym procederem.

Do zatrzymań doszło na Mazowszu, na Śląsku oraz na Pomorzu. Aresztowanych zostało siedem osób, które są podejrzane o popełnienie dużej liczby oszustw internetowych - ale nie tylko.

Setki zarzutów

Według informacji CBZC cytowanych przez Super Biznes, siódemce zatrzymanych przedstawiono aż 422 zarzuty. W tym gronie oprócz oszustwa znalazły się te dotyczące prania pieniędzy i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono również nośniki teleinformatyczne i sprzęt komputerowy.

Wiadomo również, że w sprawie pokrzywdzonych jest co najmniej 212 osób - tyle bowiem danych udało się ustalić policjantom. Sprawa jest rozwojowa - liczba pokrzywdzonych może wzrosnąć, zaś sami podejrzani zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.