Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zakup i montaż klimatyzacji. Wiele osób może ubiegać się o dofinansowanie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 04.06.2023 13:20

Zakup i montaż klimatyzacji. Wiele osób może ubiegać się o dofinansowanie

Pieniądze
Domena publiczna

Serwis muratorplus informuje, że osoby zainteresowane zakupem i montażem klimatyzacji, mogą liczyć na dofinansowanie z kilku programów.

Klimatyzator z funkcją grzania

Serwis podkreśla, że w ramach omawianych niżej programów, dofinansowanie zostanie przyznane tylko wtedy, gdy zamontujemy klimatyzator z funkcją grzania, czyli rewersyjnie działającą pompę ciepła typu powietrze-powietrze.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 zakłada dopłatę w wysokości 4400 zł (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych) do klimatyzatora działającego na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze (z funkcją grzania). Zainteresowani muszą pamiętać, że warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest posiadanie fotowoltaiki oraz korzystanie lub przejście na system net-bilingu.

Czyste Powietrze

Rządowy program Czyste Powietrze również przewiduje dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji z funkcją grzania, czyli pompy ciepła typu powietrze-powietrze. 

Jego wysokość zależy od tego, z której części programu będzie korzystać beneficjent, a to z kolei zależy od wysokości jego dochodów. 

Korzystając z podstawowego poziomu dofinansowania można otrzymać do 4400 zł. Podwyższony poziom dofinansowania to do 7800 zł dotacji, a najwyższy poziom dofinansowania zakłada nawet 100 proc. zwrotu kosztów, przy ich maksymalnej wysokości 11 100 zł.

Moje Ciepło

Program Moje Ciepło zakłada dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domach jednorodzinnych, które muszą spełniać pewne warunki. 

Musi to być nowy dom o podwyższonym standardzie energetycznym. Dotacje mogą pokrywać do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny aż do 45 proc. Najmniej można otrzymać 7 tys. zł dofinansowania, a najwięcej 21 tys. zł.