Przedsiębiorcy dokonują zmiany we wpisie o przeważającej działalności. Dzięki temu mogą prowadzić biznes także w niedzielę
wikimedia.org/Mateusz Giełczyński
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Września 2019

Zakaz handlu można łatwo ominąć. Inspekcja Pracy jest bezradna

Przedsiębiorcy znaleźli sprytny sposób na to, jak ominąć zakaz handlu w niedzielę. Okazuje się, że wystarczy dokonać zmiany wpisu w CEIDG lub KRS - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Państwowa Inspekcja Pracy ma związane ręce.

Zakaz handlu przeszkodą dla handlowców

Zakaz handlu w niedzielę zaczął obowiązywać od stycznia bieżącego roku. Zgodnie z ustawą handel w siódmy dzień tygodnia jest dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku ma wejść w życie całkowity zakaz handlu w niedzielę. Nowe prawo spotkało się z dużą krytyką przedsiębiorców. Dla wielu mniejszych handlowców zakaz oznaczał koniec działalności. W przepisie znalazła się jednak możliwość dla otwierania sklepów w niedzielę. Aby móc prowadzić biznes także w ten dzień, pracować musi właściciel. Jednak co jeśli przedsiębiorca woli, żeby pracę wykonywał zwykły pracownik? Okazuje się, że istnieje taka możliwość - wystarczy zmienić w papierach rodzaj działalności.

W sprawozdaniu Państwowej Inspekcji Pracy można przeczytać, że wielu przedsiębiorców zmieniło rodzaj przeważającej działalności jeszcze przed wejściem w życie przepisu lub już w trakcie jego obowiązywania. Dzięki temu mogli skorzystać z wyłączeń spod zakazu handlu.

Zakaz handlu można ominąć

Aby ominąć zakaz handlu w niedzielę przedsiębiorca może dokonać zmiany we wpisie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej - chodzi o rodzaj przeważającej działalności. Zabieg jest banalny - z obecnej "sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych" musi to zmodyfikować na kod PKD "sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach", który wskazuje na handel z przeważającą działalnością. To pozwala na prowadzenie handlu w niedzielę.

Zakaz handlu już niedługo w każdą niedzielę

Według Państwowej Inspekcji Pracy takie praktyki są coraz bardziej powszechne. Skala zjawiska jest duża - wielu przedsiębiorców było przygotowanych na zakaz handlu przed wejściem w życie ustawy, jednak dużo osób prowadzących działalność zmodyfikowała swoje kody PKD już w trakcie funkcjonowania przepisów. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy mogą czuć się bezkarni. Za nieprawidłowe wskazanie rodzaju działalności handlowiec może zwrócić na siebie uwagę instytucji skarbowych i zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Wydaje się kwestią czasu, kiedy luki w prawie o zakazie handlu zostaną “załatane”. W przyszłym roku zakaz handlu będzie obowiązywał w każdą niedzielę. Jednak pomysłowość przedsiębiorców nie zna granic - na pewno coś wymyślą, żeby kolejny raz obejść system.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News