Zakaz handlu w niedzielę
wallpaperflare.com
Autor Przemysław Terlecki - 7 Czerwca 2020

Zakaz handlu do likwidacji i 250% pensji dla pracujących w niedziele. Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w marcu 2018 roku nie cieszy się poważaniem wśród Polaków. Ostatnie badanie dotyczące poparcia dla zakazu handlu przeprowadziła w połowie maja pracownia ARC Rynek i Opinia. Wynika z niego, że 52% z nas chce zniesienia niedzielnego ograniczenia.

Zakaz handlu: 52% Polaków wciąż go nie chce

Zakaz handlu został w Polsce wprowadzony w marcu 2018 roku i stopniowo zwiększano liczbę niedziel z zakazem handlu. O ile w 2018 roku mogliśmy zakupy zrobić w połowę niedziel w roku, o tyle w 2020 roku niedziel z handlem jest tylko 7, z czego zostały jeszcze 4. Zakaz handli nie będzie obowiązywał 28 czerwca 2020, 30 sierpnia 2020, 13 grudnia 2020 oraz 20 grudnia 2020.

Z racji tego, że opór w społeczeństwie przed zakazem handlu wciąż jest spory, a także dlatego, iż zakaz handlu w niedzielę generuje większe kolejki w sobotę, co w obecnych realiach nie jest pożądane, pojawiło się gro pomysłów na zmianę obecnego stanu. Jeden z nich - wysunięty przez Związkową Alternatywę - głosi, by znieść zakaz handlu w niedzielę, a chętni na pracę dostawali 2,5 raza większą stawkę niż w inne dni tygodnia.

Mandat z fotoradaru coraz częstszy, jednak niektórzy potrafią się od niego wymigać. Sposób nr 4 jest najprostszyMandat z fotoradaru coraz częstszy, jednak niektórzy potrafią się od niego wymigać. Sposób nr 4 jest najprostszyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Remont domu lepiej zgłoś, inaczej mogą być kłopoty. Zanim zaczniesz, sprawdź czy nie grozi ci nawet 5 tys. zł kary
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Zakaz handlu do likwidacji i 2,5 pensji dla pracujących w niedziele

O sprawie napisał w niedzielę na stronie Gazety Wyborczej Piotr Szumlewicz, który jest zresztą liderem Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Jak podaje Szumlewicz, z badań związkowców wynika, że takie rozwiązanie podoba się pracownikom handlu bardziej niż całkowity zakaz handlu. Związkowiec donosi jednak, że projekt nie podoba się Solidarności z Piotrem Dudą na czele, która uważa, iż "nie zamierza tak jak inne związki zawodowe przehandlować wolnych niedziel na wyższe wynagrodzenie w tym dniu".

Warto przypomnieć, że zakaz handlu to pomysł ekonomicznego skrzydła Solidarności, w którym liderem jest Alfred Bujara - zwany też ojcem zakazu handlu w niedziele. Trudno więc liczyć na to, by bez poparcia Solidarności, która pozostaje w ścisłej współpracy z rządem, pomysł na 2,5 stawki pensji w niedzielę w zamian za pracę w ten dzień udało się wdrożyć. Stanowisko takie oburza Piotra Szumlewicza:

- Rozwiązania przeforsowane przez centralę Piotra Dudy są selektywne i często arbitralne, a na dodatek wspierają ten segment handlu, gdzie prawa pracownicze są najczęściej łamane, płace są najniższe, a poziom uzwiązkowienia najmniejszy - podaje lider Związkowej Alternatywy.

A co Wy sądzicie o zniesieniu zakazu handlu i zamianie go w taką właśnie opcję zarobienia stawki 2,5 razy wyższej od podstawowej? Czekamy na Wasze opinie.

Ważna zmiana w bankomatach sieci Euronet. Przy wybieraniu pieniędzy będziesz musiał się więcej natrudzićWażna zmiana w bankomatach sieci Euronet. Przy wybieraniu pieniędzy będziesz musiał się więcej natrudzićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

W 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościW 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News