BiznesINFO.pl

Pikist

Stało się, Chiny wprowadziły zakaz importu niemieckich produktów. Nasi sąsiedzi załamani

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Zakaz importu mięsa z Niemiec

Zakaz był tym, czego Niemcy obawiali się już wcześniej. Choć niemieckie ministerstwo rolnictwa samo wstrzymało eksport wieprzowiny do Chin i kilku krajów spoza UE, to liczono, że państwo środka nie podejmie samo podobnej decyzji. Szczególnie że jak pisze Puls Biznesu, Niemcy są trzecim co do wielkości dostawcą wieprzowiny do Chin.

Chiny jeszcze w ubiegłym roku same miały problem z ASF, w związku z tym import mięsa wieprzowego wzrósł o 20 proc. w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. Zyskać mają na tym konkurenci Niemiec na rynku wieprzowiny, czyli kraje takie jak USA, Hiszpania, Kanada i Brazylia. Jest to o tyle istotne, że państwo środka największym importerem mięsa wieprzowego na świecie.

Dlatego też Chiny są tak ważnym klientem Niemiec. Jak podają niemieckie statystyki, od stycznia do kwietnia do państwa środka wyeksportowano zza Odry aż 158 tysięcy ton wieprzowiny, wartej łącznie 424 miliony euro. To wynik dwa razy większy niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

ASF wykryto u martwego dzika niedaleko granicy z Polską

Zarażonego dzika znaleziono w gminie Schenkendoebern w powiecie Szprewa-Nysa w Brandenburgii. Martwe zwierzę leżało na polu kukurydzy, tylko 7 kilometrów od granicy z Polską. W związku z potwierdzenie ASF u dzika, w promieniu 15 kilometrów wyznaczono strefę zagrożenia. 

Jak poinformował Thomas Mettenleiter, szef laboratorium instytutu im. Friedricha Loefflerara, zajmującego się chorobami zakaźnymi zwierząt, trzy próbki z dzika potwierdziły obecność ASF. W strefie zagrożenia znajduje się około 20 ferm trzody chlewnej, na jednej z nich, oddalonej o 7 kilometrów od miejsca zdarzenia jest pięć tysięcy świń.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Straż Graniczna załapała się na prezent wart 20 mln zł. Funkcjonariusze mają się z czego cieszyć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]