Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Żabka wskoczy na giełdę? Przedstawiono plan
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.04.2024 12:05

Żabka wskoczy na giełdę? Przedstawiono plan

Żabka
fot. Wistula, Wikimedia Commons

Właściciel sieci polskich sklepów Żabka jeszcze dziś może ogłosić wejście na giełdę w Amsterdamie. Jak donosi agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje - celem ma być pozyskanie 1,5 miliarda euro. 

Gigantyczne aktywa CVC

Fundusz CVC Capital Partners może pochwalić się aktywami, których wartość szacuje się na około 186 miliardów euro. CVC posiada również udziały między innymi w produkującym herbaty w Lipton Teas and Infusions oraz słynącej z produkcji szwajcarskich zegarków firmie Breitling. Polskiego czytelnika najbardziej zainteresuje jednak fakt, że naszym kraju CVC jest jedynym właścicielem sieci popularnych sklepów - Żabka. 

Nadchodzi Żabka Drive. Niedługo w Żabce zrobisz zakupy jak w McDonald’s

Mały skok dla płaza, ale wielki skok dla spółki

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, CVC o pierwszej ofercie publicznej na giełdzie myśli już od 2022 roku. Działaniu dotąd nie sprzyjały jednak niestabilne rynki, jednak aktualna sytuacja w europejskich pierwotnych ofertach publicznych (Initial Public Offering, IPO) ma sprzyjać giełdowym debiutom. 

Zarówno Bloomberg jak i Wall Street Journal podają, że właściciel Żabki jeszcze dziś może ogłosić zamiar wejścia na giełdę, oferując nabywcom od 10 do 15 procent akcji. CVC wycenia pakiet na 13-15 miliardów euro. 

Żabka chce wejść na giełdę

Luksemburski CVC jest właścicielem Żabki od 2017 roku, kiedy to spółka przejęła sieć z rąk Mid Europa Partners. Chociaż strony nie podały wówczas kwoty transakcji, media donosiły, że Żabka kosztowała okrągły miliard euro. Miał to być największy zakup w historii rodzimego detalicznego handlu spożywczego oraz największa transakcja wyjścia funduszu private equity przeprowadzona w Polsce.