BiznesINFO.pl
Farma słoneczna, panele fotowoltaiczne.

East News

Żabka Polska inwestuje we własne źródła energii. Przeznaczy na to 16 mln zł.

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Jak poinformowała firma DB Energy, zarząd Żabki postanowił zainwestować we własne źródła energii. Szacowana wartość umowy to 16 mln zł. 

Ważna umowa Żabki

Żabka Polska podpisała z DB Energy umowę na realizację prac związanych z budową instalacji fotowoltaicznej, zintegrowanej z wysokosprawnymi jednostkami kogeneracyjnymi oraz instalacjami absorpcji i nagrzewnic w nowo wybudowanym Centrum Logistycznym w Małopolu koło Radzymina. 

Projekt zakłada wykorzystanie technologii trigeneracji, która oprócz energii elektrycznej i ciepła pozwala wykorzystać energię cieplną również w celu wytworzenia energii chłodniczej. 

Spółka DB Energy utworzy także dwie spółki celowe, które zawrą z Żabka Polska umowy w formule ESCO. Jak tłumaczy Dominik Brach, wiceprezes DB Energy, formuła ESCO to dostępny w ofercie firmy model zewnętrznego finansowania inwestycji energooszczędnych, w którym całość nakładów oraz większość ryzyka technicznego przenoszone są na generalnego wykonawcę. W tym modelu wykonawca ma udział w oszczędnościach, więc dba o to, aby osiągnąć możliwie najwyższe efekty działań inwestycyjnych. 

Reakcja na wysokie ceny energii

Żabka Polska już dziś reaguje na sytuację związaną z wysokimi cenami energii i podejmuje działania, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne firmie, zwłaszcza że nowopowstały magazyn zlokalizowany jest w dużej odległości od istniejącej infrastruktury energetycznej. Co więcej, inwestycja umożliwi Żabka Polska skorzystanie z dodatkowych systemów wsparcia – zaznacza Dominik Brach.

Żabka to sieć małych sklepów, która działa na zasadzie franczyzy. Na polskim rynku istnieje od 23 lat, centrala spółki prowadzącej sieć mieści się w Poznaniu. Jak podkreśla na swojej stronie internetowej, firma stawia na zieloną energię.

Tagi:

Żabka

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Czytaj więcej >

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >