BiznesINFO.pl
Cmentarz-groby-grób-biznesinfo

Biznesinfo

Za grób trzeba płacić co 20 lat. Inaczej można go stracić

29 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 8 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Groby bliskich osób pozwalają im rodzinom i przyjaciołom zachować pamięć po zmarłych. Osoby opiekujące się grobem powinny pamiętać o regularnym wnoszeniu opłaty za grób. Jeśli o tym zapomną, po 20 latach mogą się bardzo zdziwić.

Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 1 stycznia 1959, po upływie 20 lat od ostatniego pochówku, jeśli opłata nie zostanie uiszczona, grób ziemny może zostać zlikwidowany, a miejsce grzebalne wykorzystane ponownie, pod nowy pochówek.

Jak podaje portal prawo.pl od takiej decyzji można się odwołać do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to zależy od zarządu cmentarza.

Opublikowano ranking najlepszych krajów dla emerytów. Miejsce Polski aż szokuje

Slajd 1 z 6

dieter55/pixabay

Najlepsze systemy emerytalne świata - 1. Islandia

Ranking Mercer CFA Institute Global Pension Index zestawia systemy emerytalne z 47. krajów świata. Analitycy badali systemy emerytalne na trzech płaszczyznach. Brano więc pod uwagę godne warunki życia na emeryturze, stabilność systemu emerytalnego i prognozy na przyszłość oraz regulacje chroniące emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Islandia z 84,2 pkt na 100. W kolejnych slajdach zobaczysz następne raje dla emerytów.

Jak mówi ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, grób może być użyty do ponownego chowania, jeśli po upływie 20 lat od zawarcia przez zarząd cmentarza umowy cywilnoprawnej z dysponentem grobu, nie zostanie dokonana kolejna opłata.

Użytkownik grobu może wtedy zgłosić zastrzeżenie przeciw pochowaniu w nim innych osób. Zastrzeżenie wraz z uiszczeniem opłaty przewidzianej za pochowanie zwłok powoduje, że grób nadal będzie w jego użytkowaniu. Zastrzeżenie ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione.

Co to jest grób ziemny?

Grób ziemny to dół w ziemi, do którego składana jest trumna bądź urna. Jego ściany nie są w żaden sposób zabezpieczane, składają się jedynie z ziemi. Z kolei grób murowany to dół w ziemi, którego ściany boczne zostały wymurowane, a po pochowaniu trumny bądź urny kładzione jest sklepienie, które ma przykryć kondygnację. Dno grobu może być ziemne lub wymurowane.

W przypadku grobów murowanych rodzinnych, zarówno tradycyjnych, jak i urnowych, zagwarantowane jest prawo do wieczystego użytkowania.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >