Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia wzrosło o rekordową kwotę
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.01.2023 16:15

Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia wzrosło o rekordową kwotę

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
Domena publiczna

- Już niedługo Polska będzie musiała ustanowić niezbędne ramy ustalania i aktualizowania ustawowych wynagrodzeń minimalnych. Wszystko po to, by dokonać oceny, czy płaca minimalna jest odpowiednia dla zapewnienia godnego poziomu życia, biorąc pod uwagę warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą wynagrodzenia minimalnego oraz długoterminowe poziomy i zmiany produktywności - mówi Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Minimalne wynagrodzenie wzrosło od stycznia o 480 zł. W lipcu zostanie ono podwyższone o kolejne 110 zł. W sumie w 2023 roku urośnie ono więc o prawie 600 zł. Jest to najwyższa podwyżka jaka miała miejsce w ostatnich latach.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto miesięcznie.

W przeszłości Jarosław Kaczyński obiecywał wyborcom, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2024 r. do 4000 zł.

"Od 1 stycznia br. pensje minimalne wzrosły do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wzrosła z kolei z początkiem roku do 22,80 zł" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minimalne wynagrodzenie od stycznia wzrośnie do 3490 zł, a od lipca 3600 zł. Rząd szacuje, że za minimalne wynagrodzenie pracuje w Polsce 3 miliony osób.