Wyciekły plany właściciela Żabki. Szykuje się przejęcie roku

Właściciel Żabki, jeden z czołowych funduszy inwestujących w prywatne spółki CVC Capital Partners, przymiera się do dużego przejęcia – wynika z informacji, do których dotarły brytyjskie media. Gdyby transakcja się potwierdziła, operator polskiej Żabki wszedłby na szereg światowych lotnisk, przejmując segment handlu bezcłowego. W nieoficjalnych doniesieniach o przejęciu pojawia się m.in. postać Alessandro Benettona – dawniej CEO słynnej, i kontrowersyjnej, marki Benetton.
Właściciel Żabki szykuje duże przejęcie – donoszą Brytyjczycy
CVC Capital Partners to inwestor działający na rynku private equity, czyli fundusz inwestycyjny, który przejmuje większościowe udziały w rokujących spółkach. Od 2017 r. inwestor z Bailiwick Jersey, autonomicznej wyspy brytyjskiej u granic Francji, jest właścicielem polskiej Żabki – franczyzowego sklepu typu convinience, który powołał do życia w 1998 r. Mariusz Świtalski, jeden z bogatszych Polaków, wcześniej założyciel hurtowni Eurocash i firmy Elektromis (ten ostatni z kolei przejęty w końcu przed Jeronimo Martins). Rozwój Żabki w Polsce to przykład wręcz akademicki: w ok. 23 lata z pojedynczego sklepu w Poznaniu sieć rozrosła się do ponad 8 tys. placówek w modelu franczyzowym, zarządzanym przez ponad 7 tys. przedsiębiorców.
Brytyjski SkyNews podaje, że inwestor stojący obecnie za logotypem Żabki przygotowuje się do kolejnego, dużego przejęcia: wchodząc tym samym na rynek lotniskowego handlu bezcłowego.
Zobacz też: Brzoska zejdzie z fotela prezesa InPostu. Właśnie ujawnił okoliczności
Nie tylko Santander. Szykuje się kolejne wielkie przejęcie: tym razem stacji paliw Nadmorski raj ma zastąpić Hiszpanię. Takimi cenami kuszą deweloperzyAvolta na celowniku właściciela Żabki
Według nieoficjalnych stanowisk osób bliskich potencjalnej transakcji, do których dotarła SkyNews, CVC miałby rozważać przejęcie spółki Avolta, szwajcarskiego sprzedawcy detalicznego, który prowadzi sklepy wolnocłowe w kilku krajach (Wielka Brytania, Armenia, Chiny, Dominikana, Kanada, Meksyk, Szwajcaria itp.). SkyNews podaje nawet orientacyjną kwotę – 6 mld funtów (blisko 30 mld PLN).
NIE PRZEGAP: Nie tylko Santander. Szykuje się kolejne wielkie przejęcie: tym razem stacji paliw
W akcji Benetton
Co ciekawe mniejszościowym udziałowcem Avolty jest Benetton, słynna marka posiadająca w portfolio m.in. United Colors of Benetton. Transakcja miałaby być procedowana we współpracy z włoską rodziną miliarderów, choć nie zostało to, podobnie jak samo przejęcie, ostatecznie potwierdzone. CVC nie skomentował pytań SkyNews. Avolta operuje na przeszło 1.200 lotniskach.



































