BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/giomodica, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52362756

Dom we Włoszech kupisz za równowartość 5 zł. Potem dopłacą Ci jeszcze do remontu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Która miejscowość oferuje domy za 1 euro

  • Dlaczego władze Włoch zdecydowały się na ten krok

  • Jakie są wymogi względem potencjalnych nabywców

Włochy sprzedają domy za grosze. Sycylia zaprasza do zakupów

Włochy kuszą rajskimi plażami, śródziemnomorskim klimatem i niepowtarzalną kuchnią. Do przeprowadzki na Półwysep Apeniński dodatkowo zachęca oferta kupna posiadłości za niewielkie pieniądze.

Tym razem kapitalną ofertę przygotowały władze Sycylii. Burmistrz miasta Troina proponuje domy za 1 euro (ok. 4,48 zł) i chce w ten sposób walczyć z odpływem mieszkańców. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na przeprowadzkę do dużych miast we Włoszech, a urokliwa miejscowość z bogatą historią świeci pustkami.

Wirtualna Polska podaje, że miasteczko jest położone 80 km od słynnego Cefalu, gdzie latem gromadzą się tłumy turystów, i 70 km od lotniska w Katanii. W pogodne dni z Troiny można dostrzec wierzchołek wulkanu Etna.

Włochy ogłosiły nowy program już w listopadzie 2020 r., ale pierwsze domy trafiły do sprzedaży dopiero pod koniec stycznia 2021 r. Do wyboru jest około 30 posiadłości, które różnią się wielkością i stanem. Władze miasta planują rozszerzyć program o kolejnych 100 nieruchomości w najbliższych latach.

Co więcej, każdy kto zdecyduje się na zakup domu będzie mógł liczyć na finansowe wsparcie, aby przeprowadzić generalną renowację budynku. Na ten cel można otrzymać 25 tys. euro, czyli ponad 112 tys. zł.

Warunki kupna domu we Włoszech

Włochy stawiają jednak kilka warunków przed potencjalnymi nabywcami nieruchomości. Portal o2.pl podaje, że kupujący muszą jeszcze przed zakupem wpłacić bezzwrotną kaucję w wysokości 5 tys. euro (ponad 22,4 tys. zł).

Warunkiem uzyskania zgody na kupno domu jest także rozpoczęcie remontu w przeciągu 2 lat. Do nabycia posiadłości we Włoszech zachęca zwolnienie z podatku miejskiego i podatku od nieruchomości przez pierwsze trzy lata.

Władze miasta nie ukrywają, że domy wymagają gruntownych remontów. Włochy przygotowały jednak alternatywę dla osób, które nie mają ochoty, czasu ani wystarczających pokładów energii, aby zajmować się renowacją starego budynku. Takim osobom miasto proponuje domy w wyższych cenach, ale w dużo lepszym stanie.

- Często zdarza się, że ludzie zgłaszają się z prośbą o ofertę za 1 euro, ale ostatecznie decydują się na odnowione domy, które kosztują np. 10 tys. euro - wyznał w rozmowie z CNN burmistrz Sebastiano Fabio Venezia. W czerwcu 2020 r. podobny program sprzedaży nieruchomości za niewielkie pieniądze uruchomiły także władze miasta Cinquefrondi w Kalabrii.

Włochy to nie jedyny kraj, który walczy z odpływem mieszkańców z małych miejscowości. W 2019 r. do przeprowadzki zachęcała także Grecja. Nowych mieszkańców szukały władze wyspy Andikitira, położonej na północny-zachód od słynnej Krety. Rzeczpospolita donosi, że na nowych lokatorów czekała premia 500 euro (ponad 2,2 tys. zł) miesięcznie przez pierwsze trzy lata.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]