BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie każdy poleci do USA bez wizy. Tysiące Polaków wciąż ma ogromny problem

13 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Wizy do Stanów Zjednoczonych nie będą już Polakom potrzebne. Procedura zniesienia wiz zakończyła się pomyślnie, od 11 listopada Polacy mogą udać się do USA bez wiz. Jednak nie każdy będzie miał ten przywilej.

Wizy do USA out

Wizy do USA już zostały zniesione. Od 11 listopada lecąc do Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii, Polacy nie są już zobowiązani do posiadania wizy turystycznej, dzięki podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa dokumentu o włączeniu Polski do programu bezwizowego.

Jak wyjaśnia ambasadorka USA Georgette Mosbacher, nie będzie trzeba już umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy przejść przez etap weryfikacji w formie rejestracji w elektronicznym systemie ESTA i odpowiedzieć się na pytania podobne do tych, które były zawarte w formularzach wizowych. - To bardzo proste w porównaniu z tym, co trzeba było zrobić w procesie starania się o wizę - mówi Mosbacher. - Wystarczy wejść na stronę ambasady USA, kliknąć link do formularza, wypełnić prosty wniosek i opłacić kartą 14 dolarów. Odpowiedź nadejdzie w ciągu 72 godzin. Ten, kto otrzyma akceptację, może podróżować do USA bez wizy - dodała podczas spotkania z dziennikarzami na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Niektórym wizy do USA będą nadal potrzebne

Dołączenie Polski do Visa Waiver Program uprościło cały proces dla osób wybierających się za ocean i obniżyło koszty takiej podróży. Opłata za złożenie wniosku ESTA jest 11-krotnie niższa niż za złożenie wniosku o wydanie wizy B1/B2, jak donosi Business Insider. Nie ma też już konieczności wizyty w ambasadzie USA i rozmowy z konsulem.

Warto jednak wiedzieć, że ci którzy w Stanach Zjednoczonych zamierzają studiować lub pracować, nadal muszą ubiegać się o wizę amerykańską, podobnie jak osoby podróżujące w celach turystycznych lub biznesowych, który chciałby przebywać w USA do pół roku. 

O przywileju podróży za ocean bez wizyt mogą zapomnieć osoby, które po 1 marca 2011 roku wyjeżdżały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Co więcej, należy również brać pod uwagę, że pomimo autoryzacji ESTA możemy nie wejść na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję o tym, kogo wpuścić, już na amerykańskim lotnisku podejmują odpowiednie służby. Każdy, kto chce tam wjechać, musi przejść rozmowę z urzędnikiem do spraw imigracji. Osoba, która będzie budziła wątpliwości urzędnika będzie musiała wrócić do Polski najbliższym możliwym transportem.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >