BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Wielu Polaków wciąż nie wykorzystało bonów turystycznych. Okazja, by to zrobić, przepadnie 31 marca

8 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

ZUS informuje, że Polski Bon Turystyczny (PBT) okazał się dobry rozwiązaniem, z którego skorzystało wiele rodzin i podmiotów turystycznych. Do końca grudnia ubiegłego roku dokonano ponad 5 mln transakcji z wykorzystaniem bonu na łączną kwotę ok. 3 mld zł. Jednocześnie na dzień 31 grudnia aktywnych bonów było 3,9 mln, a w pełni wykorzystanych — 3,6 mln. Wciąż nawet kilkaset tysięcy osób nie zrealizowało otrzymanych bonów — częściowo lub w całości — a czasu, by to zrobić, jest coraz mniej.

Program PBT uruchomiono w sierpniu 2020 roku. Polegał on na przyznaniu rodzinom z dziećmi finansowego świadczenia — w postaci Polskiego Bonu Turystycznego. Świadczeniobiorcy mogli — i wciąż mogą, do 31 marca — zapłacić nim za usługi turystyczne i noclegowe na terenie całego kraju.

Dofinansowanie uzyskane w ramach Polskiego Bonu Turystycznego wyniosło 500 zł w przypadku dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia lub 1000 zł na dziecko mające orzeczenie o niepełnosprawności.

Łączna liczba aktywnych miejsc obsługujących płatności dokonane bonami to aż 28 tys. podmiotów turystycznych. Dokładną ich listę można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Są wśród nich m.in. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, parki rozrywki i touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy czy kolonie.

Polski Bon Turystyczny odnotował wysokie zainteresowanie

Dzięki otrzymanym środkom zyskali zarówno obywatele, którzy otrzymali wsparcie finansowe na dłuższe i krótsze wyjazdy, jak i przedsiębiorcy z branży turystycznej, którzy w czasie pandemii musieli zmierzyć się z ograniczeniami w prowadzeniu swoich działalności.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, natomiast w systemie widniało ok. 3,9 mln aktywnych bonów, przy czym: wykorzystanych bonów było 92 proc., czyli 3,6 mln (z czego całkowicie wykorzystano 2,7 mln bonów, zaś częściowo 821,6 tys. bonów), niewykorzystanych aktywnych bonów było 8 proc., czyli 301 tys. — informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. 

Jednocześnie dodaje, że najwięcej transakcji bonami dokonano w województwach: małopolskim (1,2 mln), pomorskim (793,9 tys.) i zachodniopomorskim (651 tys.).

Natomiast pod koniec grudnia suma pieniędzy niewykorzystanych, ale już aktywowanych bonów turystycznych, wyniosła 392,7 mln zł.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bony znajdują się w zakładce „Ogólny” na platformie PUE ZUS. W menu bocznym należy wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie kliknąć „Mój Bon”. Świadczenie zostaje udostępnione na podstawie danych pochodzących z jednostek zajmujących się wypłacaniem pieniędzy z programu Rodzina 500 plus. 

ZUS przypomina, że czas na wykorzystanie otrzymanych środków mija 31 marca.

Tagi:

ZUSturystykapieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od najmu mieszkań. Niektórzy będą mogli zapłacić niższy podatek
Czytaj więcej >

Finanse

Od marca wiele matek dostanie 1588 zł miesięcznie. Wyjaśniamy jakie są warunki otrzymania świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Ekspert: „Konieczność wprowadzenia 13. i 14. emerytury to dowód na to, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce już zbankrutował”
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]