Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Wielka zmiana w niedzielach handlowych. Minister już zapowiedział
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.09.2023 15:51

Wielka zmiana w niedzielach handlowych. Minister już zapowiedział

Zakupy w sklepie
East News

W trwającej kampanii wyborczej wielokrotnie już poruszano kwestię niedziel handlowych. Po pomysłach opozycji dotyczących zniesienia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia, jeden z ministrów zapowiedział bardzo ważną zmianę w tejże sprawie.

Niedziele bez handlu

Obecne prawo dotyczące zakazu handlu w niedzielę obowiązuje od kilku lat. Obecny stan, czyli zakaz handlu z wyjątkiem kilku niedziel handlowych w wybrane dni roku, został wprowadzony w ostatnim etapie zmian - stopniowo bowiem zmniejszano liczbę niedziel bez zakazu w miesiącu.

Temat ten od samego początku budzi kontrowersje i rozgrzewa dyskusje. Spora część partii opozycyjnych chce jego zniesienia, co zresztą zapowiedziała w swoich programach wyborczych. Tymczasem jednak z niespodziewaną propozycją wyszedł minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Propozycja ministra

Sprawa dotyczy Wigilii, która w tym roku wypada w niedzielę. Jak podaje Gazeta.pl, ponieważ jest to ostatnia niedziela przed świętami, jest ona przewidziana jako handlowa, co powoduje niemałe zamieszanie pod kątem pracy.

Według przytaczanej przez Gazetę.pl zapowiedzi ministra Budy z czerwca tego roku, mają zostać podjęte kroki w kierunku zmiany sytuacji. Tegoroczna Wigilia ma po raz pierwszy nie być dniem pracy.

Będzie zastępcza niedziela handlowa?

Zniesienie niedzieli handlowej 24 grudnia spowoduje jednak sytuację, że w grudniu nie będzie w ogóle niedziel handlowych. Według sondażu Rzeczpospolitej przytaczanego przez Gazetę.pl, 77 proc. ankietowanych Polaków chce, aby w zamian za Wigilię niedziela handlowa została wyznaczona w inny dzień.

Przedsiębiorcy są jednak podzieleni w tej sprawie. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, jak wynika z cytowanych przez Gazetę.pl słów jej prezes Renaty Juszkiewicz, jest za wyznaczeniem innej niedzieli handlowej w zamian za Wigilię. Przeciwko zmianom jest z kolei Polska Izba Handlu.

Podobnie sytuacja ma się wśród ekspertów. Gazeta.pl podaje, że spośród 30 naukowców obecnych na panelu ekonomistów Rzeczpospolitej i Parkietu, połowa opowiedziała się za tezą dodatniego bilansu korzyści i kosztów wynikających z zakazu handlu w niedzielę.