Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Katastrofa dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach jeszcze nigdy nie było tak źle
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 12.08.2020 02:00

Katastrofa dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach jeszcze nigdy nie było tak źle

Wielka Brytania w recesji. Tak wielkiego spadku nie było jeszcze nigdy.
pixabay/ID 12019

Wielka Brytania w kryzysie

Office for National Statistics, urząd statystyczny Zjednoczonego Królestwa podał, że brytyjskie PKB spadło w drugim kwartale o 20,4% - to największy spadek odkąd w 1955 roku zaczęto sporządzać statystyki.

Ostatni raz Wielka Brytania znalazła się w podobnej sytuacji w latach 2008-2009, podaje Interia. W tym czasie nastąpiło po sobie pięć kolejnych kwartałów z ujemnym PKB, ale trudno porównywać ze sobą te dwa wydarzenia, ponieważ ten spadek wyniósł niewiele ponad 6%, więc nieporównywalnie mniej niż obecny spadek z ostatniego kwartału, który jest wyższy o 22,1% względem tego samego kwartału w 2019 roku.

Tak wielki spadek jest wynikiem zamrożenia gospodarki w związku z restrykcjami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najbardziej reżimowym miesiącem, jeśli chodzi o wprowadzone restrykcje był kwiecień - wtedy gospodarka skurczyła się o 20% co jest najgorszym wynikiem w historii.

Brytyjczycy podnoszą się z kolan - powoli

W kolejnych miesiącach restrykcje zaczęto stopniowo zmniejszać. Po sądnym kwietniu w maju PKB wzrósł o 2,4% a w czerwcu o 7,8%.

- Recesja wywołana przez pandemię koronawirusa doprowadziła do największego w historii kwartalnego spadku  PKB. Gospodarka zaczęła się odbijać w czerwcu, sklepy zostały ponownie otwarte, fabryki zaczęły zwiększać produkcję, a budownictwo mieszkaniowe nadal się ożywia. Mimo to PKB w czerwcu nadal pozostaje o jedną szóstą miejscu poniżej poziomu z lutego, zanim wybuchła pandemia - stwierdził zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

Problem recesji nie dotyczy tylko Wielkiej Brytanii, kryzys spowodowany epidemią odbija się w każdym zakątku świata, jednak to właśnie recesja w Wielkiej Brytanii jest jedną z najgłębszych. Gorzej jest w Hiszpanii, tam PKB spadł o 22,7 proc. W pozostałych krajach, ten spadek jest już o wiele niższy. We Francji - 18,9%, we Włoszech - 17,1%, w Niemczech - 11,9%, w USA - 10,6%.

Według prognoz Banku Anglii, Wielka Brytania ma wrócić do stanu sprzed epidemii w czwartym kwartale przyszłego roku, choć wydaje się do zbyt optymistyczną informacją - po recesji z lat 2008-2009 Wielka Brytania wracała do poprzedniego stanu pięć lat.

<