BiznesINFO.pl

pixabay/ID 12019

Katastrofa dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach jeszcze nigdy nie było tak źle

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Wielka Brytania w kryzysie

Office for National Statistics, urząd statystyczny Zjednoczonego Królestwa podał, że brytyjskie PKB spadło w drugim kwartale o 20,4% - to największy spadek odkąd w 1955 roku zaczęto sporządzać statystyki.

Ostatni raz Wielka Brytania znalazła się w podobnej sytuacji w latach 2008-2009, podaje Interia. W tym czasie nastąpiło po sobie pięć kolejnych kwartałów z ujemnym PKB, ale trudno porównywać ze sobą te dwa wydarzenia, ponieważ ten spadek wyniósł niewiele ponad 6%, więc nieporównywalnie mniej niż obecny spadek z ostatniego kwartału, który jest wyższy o 22,1% względem tego samego kwartału w 2019 roku.

Tak wielki spadek jest wynikiem zamrożenia gospodarki w związku z restrykcjami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najbardziej reżimowym miesiącem, jeśli chodzi o wprowadzone restrykcje był kwiecień - wtedy gospodarka skurczyła się o 20% co jest najgorszym wynikiem w historii.

Brytyjczycy podnoszą się z kolan - powoli

W kolejnych miesiącach restrykcje zaczęto stopniowo zmniejszać. Po sądnym kwietniu w maju PKB wzrósł o 2,4% a w czerwcu o 7,8%.

- Recesja wywołana przez pandemię koronawirusa doprowadziła do największego w historii kwartalnego spadku  PKB. Gospodarka zaczęła się odbijać w czerwcu, sklepy zostały ponownie otwarte, fabryki zaczęły zwiększać produkcję, a budownictwo mieszkaniowe nadal się ożywia. Mimo to PKB w czerwcu nadal pozostaje o jedną szóstą miejscu poniżej poziomu z lutego, zanim wybuchła pandemia - stwierdził zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

Problem recesji nie dotyczy tylko Wielkiej Brytanii, kryzys spowodowany epidemią odbija się w każdym zakątku świata, jednak to właśnie recesja w Wielkiej Brytanii jest jedną z najgłębszych. Gorzej jest w Hiszpanii, tam PKB spadł o 22,7 proc. W pozostałych krajach, ten spadek jest już o wiele niższy. We Francji - 18,9%, we Włoszech - 17,1%, w Niemczech - 11,9%, w USA - 10,6%.

Według prognoz Banku Anglii, Wielka Brytania ma wrócić do stanu sprzed epidemii w czwartym kwartale przyszłego roku, choć wydaje się do zbyt optymistyczną informacją - po recesji z lat 2008-2009 Wielka Brytania wracała do poprzedniego stanu pięć lat.

<

Tagi:

Wielka BrytaniaPKBHiszpania

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]