Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiele kobiet może otrzymać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do emerytury
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 26.03.2023 18:17

Wiele kobiet może otrzymać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do emerytury

pieniądze
Domena publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, że kobiety, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i należą do otwartego funduszu emerytalnego, mają szansę otrzymać dodatkowe kilkaset złotych do swojej emerytury.

Kiedy ZUS wypłaci okresową emeryturę kapitałową

Według portalu INN, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać tę okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego męski wiek emerytalny kobiety, który wynosi 65 lat.

W przypadku, gdy przepisy prawne wygasną wcześniej, ZUS przeliczy wysokość emerytury w dniu osiągnięcia przez kobietę 65 roku życia. W takim przypadku przeliczenie to zostanie dokonane automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Warunki do spełnienia

Jak podaje serwis superbiz dodatkowe pieniądze mogą dostać kobiety które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 r.
  • należą do otwartego funduszu emerytalnego 
  • ukończyły 60 lat 
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach
  • mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed tym, w którym przyznano emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

Kobiety, które były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych, a także otrzymały prawo do emerytury przed 1 października 2017 roku lub osiągnęły wiek 65 lat, ale nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzn (czyli 65 lat), muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie swojego świadczenia emerytalnego - informuje serwis superbiz.se.pl.

Tagi: Emerytura ZUS