BiznesINFO.pl
A photo taken in the late hours of August 17, 2020 shows a sign of the World Health Organization (WHO) at their headquarters in Geneva amid the COVID-19 outbreak, caused by the novel coronavirus. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)

East News, FABRICE COFFRINI

Fatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczne

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

WHO ostro reaguje na walkę poszczególnych państw z koronawirusem i upomina je, aby na następną pandemię były przygotowane. Zdaniem szefa WHO takie przygotowanie ma zapobiec ruinie poszczególnych krajów. Czy świat znowu może zacząć się bać?

WHO ostro o pandemii

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia to wyspecjalizowana agenda ONZ mająca na celu zacieśniać współpracę poszczególnych krajów na rzecz ochrony zdrowia i zwalczania chorób zakaźnych. Obecnie WHO skupia wokół siebie 194 państwa członkowskie.

Jednakże mimo swoich działań, WHO nie ma łatwo. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, prezydent USA, Donald Trump wycofał z WHO Stany Zjednoczone. Jednocześnie najpotężniejszy człowiek świata (tak nazywani są prezydenci USA) zarzucił WHO, że ta znajduje się pod kontrolą Chin, a reakcja na pandemię COVID-19 była niewłaściwa.

Decyzja Donalda Trumpa w kwestii WHO nie przeszła bez echa. "Globalna dynamika infekcji pokazuje, że są wymagane skoordynowane działania. Aby walczyć z pandemią, potrzebujemy większej współpracy międzynarodowej. Europejskie państwa zainicjują reformy WHO", napisał na Twitterze niemiecki minister zdrowia.

Niewzruszony i stawiający na pierwszym miejscu Stany Zjednoczone Donald Trump poinformował, że środki przeznaczone na WHO zostaną skierowane na inne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia.

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

WHO przestrzega inne kraje

WHO w czwartek, 5 listopada, opublikowało na swojej oficjalnej stronie internetowej deklarację, w której podkreśla, że jednym z najważniejszych etapów pokonania następnych pandemii jest przygotowanie się państw. 

- Musimy już teraz przygotować się na następną pandemię. [...] Możemy pokonać COVID-19 dzięki nauce, stosowaniu odpowiednich rozwiązaniom i solidarności", napisało WHO w przygotowanym przez siebie dokumencie.

WHO w deklaracji podkreśla konieczność zreformowania przepisów w taki sposób, aby kraje członkowskie bardziej przestrzegały prawa międzynarodowego w zakresie ochrony zdrowia. Jednocześnie WHO przestrzega, że wszystkie kraje w przypadku kolejnej pandemii, muszą być lepiej przygotowane.

Z danych wynika, że na świecie stwierdzono już ok. 50 mln przypadków zachorowań na koronawirusa. Łącznie na COVID-19 zmarło prawie 1,5 mln osób, a wyzdrowiały 32 mln.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >