Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura. Od stycznia ważne zmiany
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.09.2023 14:50

Wcześniejsza emerytura. Od stycznia ważne zmiany

pieniądze
Biznesinfo

1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. W czerwcu 2023 r. ZUS wypłacił 40,8 tys. emerytur pomostowych. 

Obecne przepisy dotyczące emerytur pomostowych

Obecne przepisy przewidują, że osoby, które wykonywały lub wykonują prace w warunkach szkodliwych dla zdrowia, mogą skorzystać z emerytury pomostowej. Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom wykonującym zawody, które z dużym prawdopodobieństwem mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. 

Na wcześniejszą emeryturę mogą iść kobiety po 55 roku życia lub mężczyźni, którzy ukończyli 60. rok życia. Ważny jest także staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) - co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. 

Może ją otrzymać osoba, która przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dotyczy to min. osób pracujących pod ziemią czy wykonujących bardzo ciężką pracę fizyczną. 

Emerytury pomostowe. ZUS może skontrolować, czy były opłacane składki

Emerytura pomostowa

Od stycznia 2024 roku to się jednak zmieni. 16 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. 

Najważniejszą zmianą jest uchylenie wygasającego charakteru świadczenia. Oznacza to, że emerytury pomostowe będą przysługiwać także osobom, które po 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nadal trzeba spełniać pozostałe warunki przyznania tego świadczenia.

Wysokość emerytury pomostowej

Od 1 marca 2023 r. kwota najniższej emerytury pomostowej jest równa kwocie minimalnej emerytury i wynosi 1588,44 zł.  Świadczenie to jest wypłacane do dnia nabycia przez osobę pobierającą je prawa do uzyskania powszechnej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W czerwcu 2023 roku emeryturę pomostową otrzymało 40,8 tys. osób.

Tagi: Emerytura