Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna zmiana w ZUS. Od 1 kwietnia emerytury pójdą w dół
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.03.2023 19:38

Ważna zmiana w ZUS. Od 1 kwietnia emerytury pójdą w dół

List z ZUS na tle pieniędzy
East News

Wraz z początkiem kwietnia ZUS wprowadza ważną zmianę w obliczaniu emerytur. Do użytku wejdzie nowa tablica średniego dalszego trwania życia. Została ona opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny.

Nowe tablice GUS

Czym konkretnie różni się nowa tablica od starej? Przede wszystkim jednym faktem: średnie dalsze trwanie życia we wszystkich przedziałach wiekowych uległo wydłużeniu.

Jak podała w cytowanej w komunikacie ZUS wypowiedzi prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska, średnia dalsza długość życia nie wróciła jeszcze do starego poziomu. Mowa tu o tablicy z 2020 roku, która była ostatnią opublikowaną przed pandemią.

ZUS przekazał wieści o emeryturach. Od kwietnia trzeba liczyć się z niższymi świadczeniami

Zmiana tablic, emerytury w dół

Co zatem oznacza wprowadzenie nowej tablicy do obliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Niestety, nie jest to dobra wiadomość - emerytury obliczone na podstawie tejże tablicy będą niższe.

Z konkretnych danych opublikowanych w komunikacie ZUS wynika, że obliczona emerytura 60-latków będzie niższa o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednią tablicą. Z kolei w wypadku 65-latków będzie ona niższa o 6,6 proc.

Obecni emeryci mogą być spokojni

Obniżenia wysokości emerytur nie muszą się obawiać osoby, które już są na emeryturze. Dodatkowym warunkiem jest nieodprowadzanie składek emerytalnych po przejściu na świadczenie.

Osoby, które dopiero będą przechodzić na emeryturę, będą ją miały obliczoną wg nowej tablicy. Z kolei w przypadku tych emerytów, którzy odprowadzali składki po przejściu na emeryturę, zdaniem komunikatu ZUS nowe tablice będą zastosowane jedynie do składek dodatkowych.

Tagi: ZUS Emerytura