Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W jaki sposób ZUS wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 21.05.2024 18:24

W jaki sposób ZUS wykorzystuje sztuczną inteligencję?

ZUS
fot. materiały prasowe

Już w tym momencie można stwierdzić, że sztuczna inteligencja w ZUS jest już teraźniejszością. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jednym z najbardziej aktualnych technologiczne urzędów w Polsce. Przetwarza około 200 terabajtów danych o swoich klientach. Samych zwolnień lekarskich wychodzi około 2 milionów miesięcznie. 

ZUS i jego sposób na przerobienie wszystkich dokumentów

Taka ilość dokumentacji jest niemożliwa do przerobienia dla pracowników urzędu. Dlatego ZUS postawił na sztuczną inteligencję. Na podstawie posiadanych przez ZUS danych specjalne algorytmy wyodrębniają elementy ryzyka, a następnie zostają im przypisane wagi. 

- W ten sposób kalibrowane są algorytmy w ZUS, pozwalające na skuteczniejsze typowanie przypadków do sprawdzenia. Tak jest w przypadku zwolnień lekarskich. Mamy specjalny algorytm, który typuje do kontroli losowo wybrane osoby, ale też tych ubezpieczonych, u których widać pewien trend w działaniu. System wyłapuje np. osoby, które często biorą zwolnienia lekarskie u kilku lekarzy. – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Awanse w firmie doradczej Walter Herz

Elektronizacja pracy niezbędna przy pracy ZUSu

Rzeczniczka oznajmia, że bez pomocy elektronizacja ZUS musiałby zatrudnić znacznie więcej pracowników. Obecnie jednak w pełni zautomatyzowany sposób obsługiwane są wnioski o 800+, żłobkowe i również wnioski dla cudzoziemców. Wszyscy przedsiębiorcą muszą mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Funkcjonuje również aplikacja Mzus, e-legitymacja emeryta i rencisty oraz aplikacja mobilna dla lekarzy.

- Jesteśmy naprawdę bardzo nowoczesną instytucją pod względem procesów digitalizacji, automatyzacji czy też szeroko rozumianych reform cyfrowych. To e-urząd czynny siedem dni w tygodniu przez 24 godziny. – opowiada Marcin Dąbrowski Dyrektor Oddziału ZUS w Legnicy. - Cyfryzacja ZUS przyspieszyła w czasie pandemii, kiedy elektroniczne formy kontaktu i składania wniosków nabrały kluczowego znaczenia. Obecnie współpraca z przedsiębiorcami odbywa się elektronicznie, czyli ZUS odszedł od tradycyjnych papierów. – dodaje Dąbrowski.

Możliwości konta na platformie PUE ZUS

Dzięki indywidualnym konto na PUE ZUS właściciele firm mogą rozliczyć się z ZUS, zgłosić się do ubezpieczeń społecznych, a także pobierać zaświadczenia niezbędne do obrotu sądowego lub też gospodarczego. 

- Nasi klienci mogą składać wnioski do ZUSu i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych, mogą kontrolować stan rozliczeń z ZUS i samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji – opowiada Iwona Kowalska-Matis.

Istnieje również spotkanie się z ekspertem ZUS za pomocą wideowizyty. W bardziej wyczerpujący sposób na temat sztucznej inteligencji i jej wykorzystywania przez ZUS będę mówić eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy będą obecni na konferencji naukowej pod tytułem „Sztuczna inteligencja-szanse i zagrożenia Smart City. Od idei do innowacji”. Konferencja ma mieć miejsce 22 i 23 maja w Legnicy.

Tagi: ZUS Polska Praca