BiznesINFO.pl
Volvo autobusy w Polsce

Unsplash.com Adam Cai

Volvo z wielką dostawą do jednego z polskich miast. Nowoczesne pojazdy już czekają na mieszkańców

1 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Nowoczesne, hybrydowe Volvo trafiły do polskiego miasta na mocy umowy zawartej z 2018 roku. Szwedzka firma dostarczyła wyprodukowane we wrocławskiej fabryce autobusy.

Volvo dostarcza pojazdy polskiemu miastu

Autobusy Volvo 790 już od jakiegoś czasu kursują po Ełku (woj. warmińsko-mazurskie). Do tej pory jeździły trzy egzemplarze, a umowa zakładała, że będzie ich sześć. Jak informuje portal TransportPubliczny, 31 sierpnia Ełk odebrał druga połowę zamówienia. Pojazdy zostały wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo. To jednak nie koniec, bo miasto zawarło umowę na zakup dwóch kolejnych autobusów.

Volvo 790 to posiadają napęd hybrydowy, łączący silnik elektryczny i silnik spalinowy. Akumulatory ładują się w trakcie hamowania, w zależności od trasy autobus może przejechać 1 kilometr, poruszając się w sposób zero emisyjny, ograniczając także hałas. Autobusy mogą pomieścić prawie 100 pasażerów i mają 12,2 metra długości. Przystosowano je także do przewozu osób z niepełnosprawnością, a na liście wyposażenia znajdują się ekrany LCD i ładowarki USB. 

- Kolejne autobusy hybrydowe, które pojawią się w naszym mieście, to nie tylko inwestycja we flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji, ale również w przyszłość. To przede wszystkim ograniczenie emisji spalin, a tym samym dbałość o środowisko, jakość powietrza oraz zdrowie ełczan. Zrównoważony transport wpisujący się w działania proekologiczne jest jednym z głównych priorytetów inwestycyjnych ełckiego samorządu. Skutecznie łączymy nowoczesne rozwiązania z poprawą komfortu życia oraz dbałością o środowisko, w którym mieszkamy - mówił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz cytowany przez portal TransportPubliczny.

Nie tylko Ełk inwestuje w autobusy hybrydowe

Jak mówił Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym, coraz więcej Polskich miast decyduje się na autobusy hybrydowe. Pod tym względem szwedzka marka jest pionierem, bo jako jedyna marka zdecydowała się na produkcje tylko aut zelektryfikowanych, wycofując z oferty pojazdy spalinowe. Wrocławska fabryka dostarcza pojazdy także innym polskim miastom.

Hybrydowe autobusy Volvo jeżdżą także w innych polskich miastach, w tym w Krakowie, Sosnowcu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Tarnowskich Górach, Koszalinie, Lesznie i Białymstoku. Jak pisze portal TransportPubliczny, Volvo na całym świecie dostarczyło 4 tys. pojazdów służących w transporcie publicznym.

Tagi:

motoryzacja

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >