BiznesINFO.pl

Pxhere

Volkswagen musi wypłacić milionowe odszkodowania. Wszystko przez współpracę z dyktaturą

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Volkswagen współpracował z brazylijską dyktaturą

Money.pl donosi o bezprecedensowym przypadku rozliczenia wielkiej firmy z jej współpracy ze zbrodniczą dyktaturą. Koncern motoryzacyjny Volkswagen ma przeznaczyć miliony dolarów na odszkodowania dla ofiar dyktatury wojskowej, która rządziła Brazylią w latach 1964-1985. Pracownicy fabryki koncernu Volkswagen w Sao Paulo byli w tym okresie szpiegowani przez straż przemysłową firmy, która dawała również ciche przyzwolenie na ich aresztowania. Ten aspekt działalności fabryki był znany centrali Volkswagena w Niemczech, dlatego fakt, że chodziło o brazylijską odnogę giganta motoryzacji, nie jest tu okolicznością łagodzącą.

Volkswagen wypłaci ofiarom dyktatury odszkodowania

W ramach zadośćuczynienia za współpracę z brazylijską dyktaturą Volkswagen wyda 36 mln reali brazylijskich (ok. 6,5 mln dolarów). 16,8 mln reali (ponad 3 mln dolarów) przeznaczy na odszkodowania dla ofiar wojskowego reżimu. Resztę sumy Volkswagen przekaże na inicjatywy związane z ochroną praw człowieka. Zapowiedzi tych transferów finansowych są wynikiem ugody wieńczącej trwające od 2015 roku postępowania, którym początek dały pozwy zbiorowe wniesione przez byłych pracowników fabryki koncernu Volkswagen w Sao Paulo. Jak podaje money.pl, w niemieckich mediach pojawiają się głosy, że jest to pierwszy przypadek od czasu rozliczania zbrodni nazistowskich, gdy niemiecka firma jest pociągana do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka wobec własnych pracowników.

Tagi:

światodszkodowanieNiemcy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]