BiznesINFO.pl
Volkswagen wypłaci odszkodowanie ofiarom brazylijskiej dyktatury.

Pxhere

Volkswagen musi wypłacić milionowe odszkodowania. Wszystko przez współpracę z dyktaturą

27 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen współpracował z dyktaturą wojskową rządzącą w Brazylii w latach 1964-1985. Volkswagen szpiegował własnych pracowników w Sao Paulo i dawał ciche przyzwolenie na ich aresztowania. O ciemnej stronie działalności fir

Volkswagen współpracował z brazylijską dyktaturą

Money.pl donosi o bezprecedensowym przypadku rozliczenia wielkiej firmy z jej współpracy ze zbrodniczą dyktaturą. Koncern motoryzacyjny Volkswagen ma przeznaczyć miliony dolarów na odszkodowania dla ofiar dyktatury wojskowej, która rządziła Brazylią w latach 1964-1985. Pracownicy fabryki koncernu Volkswagen w Sao Paulo byli w tym okresie szpiegowani przez straż przemysłową firmy, która dawała również ciche przyzwolenie na ich aresztowania. Ten aspekt działalności fabryki był znany centrali Volkswagena w Niemczech, dlatego fakt, że chodziło o brazylijską odnogę giganta motoryzacji, nie jest tu okolicznością łagodzącą.

Volkswagen wypłaci ofiarom dyktatury odszkodowania

W ramach zadośćuczynienia za współpracę z brazylijską dyktaturą Volkswagen wyda 36 mln reali brazylijskich (ok. 6,5 mln dolarów). 16,8 mln reali (ponad 3 mln dolarów) przeznaczy na odszkodowania dla ofiar wojskowego reżimu. Resztę sumy Volkswagen przekaże na inicjatywy związane z ochroną praw człowieka. Zapowiedzi tych transferów finansowych są wynikiem ugody wieńczącej trwające od 2015 roku postępowania, którym początek dały pozwy zbiorowe wniesione przez byłych pracowników fabryki koncernu Volkswagen w Sao Paulo. Jak podaje money.pl, w niemieckich mediach pojawiają się głosy, że jest to pierwszy przypadek od czasu rozliczania zbrodni nazistowskich, gdy niemiecka firma jest pociągana do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka wobec własnych pracowników.

Tagi:

światodszkodowanieNiemcymotoryzacja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >