BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z podpisem prezydenta
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:21

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z podpisem prezydenta

Znowelizowany Krajowy Rejestr Zadłużonych podpisany przez prezydenta
EastNews/Piotr Molecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Większość zawartych w noweli przepisów wjedzie w życie jeszcze w tym roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Rejestrze Zadłużonych

  • Co znalazło się w tej ustawie

  • Kiedy przepisy wejdą w życie

Znowelizowany Krajowy Rejestr Zadłużonych z podpisem prezydenta

W środę 9 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wprowadzająca częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckich została pod koniec kwietnia przyjęta przez Sejm. Następnie zdominowany przez opozycję Senat zaproponował blisko 50 poprawek, najważniejsza dotyczyła przesunięcia wejścia w życie noweli - z początku lipca na początek grudnia.

Ostatecznie parlamentarzyści zdecydowali, że przepisy wejdą w życie 1 grudnia br.

Najważniejszym celem noweli - jak podaje serwis Infor.pl - jest dostosowanie rozwiązań przyjętych w ustawie Prawo upadłościowe z sierpnia 2019 roku do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, uchwalonej pod koniec 2018 roku.

Dostosowanie ma sprowadzać się do umożliwienia realizacji celów nowelizacji Prawa upadłościowego za pośrednictwem rozwiązań teleinformatycznych przyjętych w Krajowym Rejestrze Zadłużeniowym.

Chodzi m.in. o usprawnienie procedury upadłości konsumenckiej np. przez zasadę składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, czy prowadzenie akt postępowania przez doradcę restrukturyzacyjnego wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych jak wspomniano została uchwalona trzy lata temu. Jej wiodącym celem jak przypomina Polska Agencja Prasowa było wprowadzenie KRZ jako jednego rejestru, w którym ujawnione będą dane dotyczące osób wobec których prowadzone jest postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe, a także osób wobec których była prowadzona egzekucja, która została umorzona z powodu bezskuteczności.

W 2019 roku doszło natomiast do nowelizacji Prawa upadłościowego, w której wprowadzono zmiany odnośnie upadłości konsumenckich, ale też wprowadzono m.in. możliwość ogłoszenia upadłości w uproszczonej procedurze bez wyznaczania sędziego-komisarza czy zawierania przez dłużników układów z wierzycielami pod pieczą licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego a zarazem ograniczonym do minimum udziale sądu.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ma zapewnić spójność między powyższymi regulacjami, tak by możliwa była obsługa postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych, w szczególności tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w którym tworzy się i przetwarza akta sprawy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]