Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 16.04.2021 02:00

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Ustawa o elektrycznych hulajnogach została już podpisana przez prezydenta. Na uregulowanie przepisów dotyczących jazdy hulajnogami elektrycznymi czekaliśmy aż pięć lat. Wszystko się jednak teraz zmieni. Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy

  • Za co będzie można dostać karę

  • Kiedy nowelizacja ustawy wejdzie w życie

Ustawa o elektrycznych hulajnogach podpisana

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym rozpoczęła się od prac w 2016 roku, z których niestety później zrezygnowano, by później znów do newralgicznego tematu hulajnóg znowu powrócić.

Intensywne prace rozpoczęły się ponownie w 2019 roku. W tym czasie elektryczne hulajnogi stały się już w Polsce bardzo popularne. Tworzenie nowej ustawy okazało się jednak być trudniejszym zadaniem, niż początkowo zakładano, dlatego istniała możliwość, że przepisy nie zostaną zmienione do tego roku.

Resort infrastruktury przygotował jednak w końcu ostateczny projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (UD51) jeszcze na początku roku.

Ustawa trafiła w końcu do Senatu, a następnie do Sejmu, by w końcu mógł ją podpisać prezydent. Oznacza to, że teraz nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a zatem w terminie wakacyjnym.

Ustawa o hulajnogach

Co zmieni się w związku z nowelizacją ustawy? Przede wszystkim ustawa wprowadza obowiązek jazdy hulajnogami i innymi urządzeniami transportu osobistego po drodze rowerowej, jeśli jest dostępna.

Ponadto maksymalna prędkość, z jaką będzie można poruszać się hulajnogą, wyniesie 20 km/h.

W przypadku braku ścieżki rowerowej konieczne będzie skorzystanie z jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jeśli limit będzie wyższy, osoba poruszająca się na hulajnodze będzie musiała skorzystać z chodnika.

Oprócz tego wprowadzone zostaną kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy hulajnogami, czy niewłaściwe parkowanie pojazdów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Ustawa