Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Urząd Skarbowy wejdzie na konto bankowe, bez twojej wiedzy
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 24.11.2022 17:59

Urząd Skarbowy wejdzie na konto bankowe, bez twojej wiedzy

Urząd Skarbowy już niedługo będzie miał więcej instrumentów, by prześwietlić obywatela.
domena publiczna

Od lipca 2022 roku Urząd Skarbowy ma możliwość prześwietlenia kont bankowych Polaków. W jakich przypadkach to robi oraz jak często do tego dochodzi.

Zanim przepisy zostały znowelizowane (lipiec 2022r.) kontrole mogły mieć miejsce tylko po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. Obecnie urzędnicy mają do tego prawo na etapie postępowania przygotowawczego ws. podejrzanej osoby.

W jakich przypadkach US może skontrolować konto

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapewnia, że uprawnienie wykorzystywane jest przez naczelników urzędów skarbowych w wyjątkowych przypadkach.

Poinformowała ona, że ten znowelizowany przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem prowadzonego już postępowania przygotowawczego.

Liczba kontroli

Jak często US korzysta z tego prawa? Minister przekazała, że w lipcu oraz sierpniu tego roku, pracownicy US 33 razy prześwietlili konta Polaków.

W liście do Rzecznika Praw Obywatelskich minister Rzeczkowska wyjaśnia: „Zapewniam, że korzystanie przez organy KAS z uprawnienia wynikającego z tego przepisu podlega stałemu monitorowaniu. Niemniej jednak dokonanie odpowiedniej oceny funkcjonowania przepisu w praktyce wymaga dłuższej perspektywy czasowej jego stosowania, co w niniejszej sprawie jeszcze nie nastąpiło z uwagi na bardzo krótki okres obwiązywania"