Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Upały przetaczają się przez kraj. Twój pracodawca ma odpowiednie obowiązki
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:23

Upały przetaczają się przez kraj. Twój pracodawca ma odpowiednie obowiązki

Jakie obowiązki mają pracodawcy w upały?
EastNews/Anna Garwolinska/Agencja SE

Upały dotarły do Polski jeszcze przed nadejściem kalendarzowego lata i wakacji. Większość z nas zmaga się z nimi nie na plaży a w pracy. Być może nie wszyscy wiedzą, że przy wysokich temperaturach o nasze samopoczucie muszą zadbać pracodawcy. Sprawdźcie jakie mają obowiązki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obowiązki mają pracodawcy wobec podwładnych w trakcie upałów

  • Co może, ale nie musi zapewnić w tym czasie pracownikom ich szef

  • O kogo szczególnie powinni zadbać w okresie upałów pracodawcy

Upały w pracy. Jakie obowiązki szefa?

Choć kalendarzowe lato zawitało do nas wczoraj, to już od blisko tygodnia towarzyszą nam upały. Jako że wakacje wystartują w najbliższy weekend, większość z nas zmaga się z nimi nie na plaży, a w pracy (chyba, że ktoś wziął urlop przed sezonem).

Być może nie wszyscy wiedzą, ale przy wysokich temperaturach o samopoczucie pracowników mają obowiązek zadbać ich pracodawcy.

Jakie mają w związku z tym obowiązki? Kodeks pracy (art. 232) zakłada, że pracodawcy muszą zapewnić nieodpłatnie podwładnym zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednich posiłków i napojów, jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

O takim obowiązku pracodawców względem pracowników - jak zauważa poradnikprzedsiebiorcy.pl - mówi również Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Jakich konkretnie napojów? Jak zauważa portal, chodzi przede wszystkim o wodę.

Regulacje nie zakładają ile napojów musza zapewnić pracownikom ich szefowie. Powinna to być jednak ilość zaspokajająca potrzeby pracujących.

Wiadomo natomiast, że w przypadku pracowników wykonujących swoje obowiązki na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dla nich dostępne już przy temperaturze 25°C. W przypadku osób pracujących w biurze konieczne jest to przy temperaturze 28°C.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grozi kara nawet do 30 tys. zł

W przypadku niedostarczenia pracownikom wody, pracodawcy grozi grzywna, od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Dostarczenie napojów pracownikom to - jak zauważa poradnikprzedsiebiorcy.pl - główny obowiązek pracodawców w czasie upałów. Pozostałe możliwe rozwiązania szefowie mogą wprowadzić, ale nie muszą.

Dotyczy to m.in. montażu klimatyzacji. Gdy jednak klimatyzator zostanie zamontowany, to powinnością pracodawcy jest właściwa troska o sprzęt (m.in. czyszczenie i odgrzybianie).

W sytuacji gdy firmy np. nie stać na instalację klimatyzacji, powinna zadbać o obecność wentylatorów czy wiatraków. W pomieszczeniach biurowych zamontowane powinny zostać również rolety i żaluzje.

W czasie rekordowych temperatur pracodawcy mogą również zdecydować o skróceniu czasu pracy. Nie mogą natomiast obniżyć w związku z tym wynagrodzenia podwładnym.

Jeśli pracodawcy nie będą chcieli skracać czasu pracy, to powinni pamiętać o przerwach dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na otwartej przestrzeni (zarządzając np. przerwę w południe, gdy wysokie temperatury są szczególnie dokuczliwe).

W trakcie upałów szefowie powinni szczególnie zadbać o komfort pracownic w ciąży czy karmiących piersią, a także o starszych pracowników, dla których upały są bardziej dotkliwe i mogą powodować omdlenia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].